Wydawca treści Wydawca treści

ochrona lasu

Ochrona lasu jest jedną z podstawowych dziedzin działalności gospodarczej w leśnictwie wykorzystującą wiedzę teoretyczną i praktyczną w celu zabezpieczania lasu przed szkodami.

Dla leśników ochrona lasu to nie tylko ochrona samych drzew i związanego z nimi surowca drzewnego, ale przede wszystkim jest to ochrona całego ekosystemu leśnego. Tak szerokie pojęcie obejmuje pełen wachlarz elementów składowych ekosystemów, w których dba się o zachowanie bioróżnorodności gatunków chronionych wśród roślin jak i wśród zwierząt, ochronę gleby czy wód. Całość tego skomplikowanego systemu jest narażona na szereg czynników, które podzielono na abiotyczne (zagrożenia ze strony przyrody nieożywionej tj. wiatr, okiść, mróz, susze), biotyczne (zagrożenia powodowane przez zwierzęta, owady, grzyby) oraz czynniki antropogeniczne, których przyczyną jest bezpośrednio człowiek.

Głównym zadaniem ochrony lasu, poza dokładnym poznaniem czynników chorobotwórczych jest zasada profilaktycznego działania, polegająca na zapobieganiu procesom chorobowym oraz zwiększaniu zdolności obronnej drzewostanów.

Pobierz Instrukcję Ochrony Lasu ( tom I i II).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nielegalny off-road w lesie

Nielegalny off-road w lesie

Skuteczne działania strażników leśnych pozwoliły ująć na gorącym uczynku dwóch amatorów rajdów terenowych.

Wraz z poprawą pogody oraz budzącą się wiosną wzrasta liczba osób odwiedzających nasze lasy. Niestety nie każdy z Nas korzysta z dobrodziejstw natury zgodnie z prawem. Wjazd terenowymi pojazdami do lasu przez miłośników ekstremalnej jazdy w lasach staje się rosnącym problemem w całej Polsce. Coraz częściej proceder ten generuje konflikty z osobami korzystającym z uroków naszych leśnych ostępów lub mieszkańcami zabudowań zlokalizowanych w sąsiedztwie lasów. Nie inaczej jest także na terenie Nadleśnictwa Wymiarki, gdzie nasilił się ten aspekt szkodnictwa leśnego.

Patrol Straży Leśnej z Nadleśnictwa Wymiarki na terenie Leśnictwa Zabłocie zatrzymał dwa samochody terenowe, które próbowały podjeżdżać pod stromą skarpę.

Kierowcy pojazdów zostali zatrzymani, a każdy z nich został ukarany mandatem na podstawie art. 161 kw(„kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny”) oraz art. 153 kw.kto w nienależącym do niego lesie (…) zdziera darń podlega karze grzywny”.

Jazda po lesie wskazanymi pojazdami bardzo często niszczy runo leśne, glebę a także drogi leśne których budowa bardzo często, pochłonęła znaczne nakłady finansowe. Drogi takie  utrzymywane są w odpowiednim stanie technicznym również dla potrzeb służb ratowniczych w przypadku wystąpienia pożarów lasu. Uszkodzone drogi leśne są też utrudnieniem dla turystów pieszych i rowerzystów, czy osób biegających w lesie. Niezmierne szkodliwie z przyrodniczego punktu widzenia są straty wyrządzone w obszarach wodno - błotnych, które często są stanowiskami rzadkich i chronionych roślin. Płoszone są również zwierzęta, które są naturalnymi mieszkańcami lasów.

W związku z powyższym apelujemy o przestrzeganie aktualnego porządku prawnego związanego z wjazdem pojazdów silnikowych do lasu. Las jest dobrem ogólnonarodowym, a jedną z misji leśników jest takie gospodarowanie zasobami leśnymi aby pozostawić je w jak najlepszym stanie dla następnych pokoleń.

Prosimy o zachowanie zdrowego rozsądku – nie niszczcie naszej przyrody!