Wydawca treści Wydawca treści

położenie n-ctwa

Nadleśnictwo Wymiarki jest najbardziej wysuniętą na południe jednostką spośród 20 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Lasy Nadleśnictwa położone są w kompleksie Borów Dolnośląskich, który jest jednym z największych w kraju.

Obszar Nadleśnictwa leży w V krainie przyrodniczo-leśnej –Śląskiej w dzielnicy 1-Równiny Dolnośląskiej. Teren nadleśnictwa od północy graniczy z Nadleśnictwem Lipinki oraz Żagań, od wschodu i południa Nadleśnictwem Ruszów. Natomiast zachodnią granicę wyznacza rzeka Nysa Łużycka, która jest również granicą Polski z Niemcami. Grunty Nadleśnictwa położone są między 14º47'03" a 15º11'12" długości geograficznej wschodniej oraz 51º21'47" a 51º35'50" szerokości geograficznej północnej.

Zestawienie powierzchni w zarządzie nadleśnictwa według jednostek podziału administracyjnego kraju:

  • powiat żarski- pow. 14771 ha (w gminach: Trzebiel 1337 ha, Lipinki Łużyckie 684 ha, Przewóz 11801 ha, Żary 948ha).
  • powiat żagański- pow. 7868 ha (w gminach: Iłowa 2505 ha, Wymiarki 3612 ha, miasto Gozdnica 1750 ha)

Administracyjnie dzieli się na 3 obręby leśne:

  • Obręb Wymiarki (pow. ogólna 7 563,89 ha, w tym pow. leśna 7 205,53 ha, leśnictwa: Lutynka, Spalone, Wymiarki, Jamno);
  • Obręb Gozdnica (pow. ogólna 7 296,94 ha, w tym leśna 7 113,74 ha, l-ctwa: Jedliniec, Laskowice, Zabłocie, Borowe);
  • Obręb Przewóz (pow. ogólna 9 086,74 ha, w tym leśna 8 755,83 ha, l-ctwa: Straszów, Piotrów, Przewóz, Dąbrówka).


Wyświetl większą mapę


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja "Jesień 2021"

Akcja "Jesień 2021"

Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi to priorytet rozpoczynającej się właśnie akcji Lasów Państwowych. W okresie grzybobrania Straż Leśna wzmoże patrole w terenie.

Jesień to wyjątkowy czas, kiedy chętnie i licznie odwiedzamy nasze lasy. Grzyby przede wszystkim, ale także żurawina, jarzębina, orzechy laskowe, bukiew, czarny bez oraz cały szereg innych darów lasu przyciągają coraz bardziej liczne grono miłośników dzikich smaków. Zapraszamy wszystkich do lasu, ale zależy nam, aby w lesie było bezpiecznie – i dla lasu, i dla ludzi.

Dlatego Lasy Państwowe od 14 września do 8 października br. prowadzą akcję kontrolno-prewencyjną „Jesień 2021”.

Fotografia przedstawia auto Straży Leśnej (źródło: archiwum DGLP)

Całkowite zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton rocznie,
czyli 4000 kontenerów morskich, po brzegi wypełnionych grzybami.  Ich wartość rynkowa przekracza 700 ml zł. Drugie tyle warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane. W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.

Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach – wyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.Akcja o kryptonimie „Jesień 2021”  ma charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąca strażników leśnych. Akcja ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie, od osób przebywających na terenach leśnych, zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. O wsparcie w akcji poproszona została Policja.

– Polskie lasy są otwarte dla ludzi. Te w naszym zarządzie umożliwiają swobodne poruszanie się, m.in. w poszukiwaniu grzybów. Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach – wyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Korzystanie z darów lasu jest jak najbardziej legalne, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także  naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. Nie powinni na przykład zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości.