Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rezerwaty Przyrody

Lasy Nadleśnictwa Wymiarki, pomimo dużego udziału sosny w składzie gatunkowym drzewostanów, charakteryzują się dużym bogactwem fauny, flory i fungii. Znajdują się tutaj stanowiska wielu zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, z których część została wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin oraz Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki znajduje się 5 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 285,70 ha (wg stanu na 05.03.2025 r.), w tym:
  • 1 rezerwat leśny,
  • 3 rezerwaty torfowiskowe,
  • 1 rezerwat florystyczny,
Najważniejsze rezerwaty pod względem fitosocjologicznym i florystycznym, to rezerwaty: „Wrzosiec"„Żurawie Bagno" i „Przygiełkowe Moczary" oraz "Nad Młyńską Strugą" i "Zacisze". Chronią one występujące na skraju zasięgu w Europie stanowiska roślin o atlantyckim typie zasięgu jak wrzosiec bagienny czy przygiełka brunatna, znajdujące się w Polskiej czerwonej księdze roślin (Kaźmierczakowa, Zarzycki 2001).
Poniżej linki do kompletu informacji o rezerwatach ze strony CRFOP - http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/search.jsf
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi witrynę interaktywnych map Geoserwis, w której prezentowane są dane przestrzenne, dotyczące m.in. form ochrony przyrody w Polsce. Jest ona dostępna pod adresem geoserwis.gdos.gov.pl.
 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Brzegi Nysy Łużyckie w lepszej „klasie” czystości

Brzegi Nysy Łużyckie w lepszej „klasie” czystości

W sobotę, 26 kwietnia 2025 r., odbyła się lokalna akcja sprzątania w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Operacja Czysta Rzeka”.

Wydarzenie zorganizowane przez pracowników Nadleśnictwa Wymiarki stanowiło także element obchodów Dnia Ziemi, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Uczestnicy spotkali się w miejscu postoju pojazdów (MPP) w Sanicach, skąd wyposażeni w worki na śmieci wyruszyli, by wspólnie posprzątać wyznaczone wcześniej odcinki brzegów rzeki Nysa Łużyckia stanowiącej granicę Państwa.

W akcji wzięli udział wolontariusze z nadleśnictwa oraz sołectwa Sanice wraz z rodzinami. Dzięki ich zaangażowaniu udało się uprzątnąć znaczną część terenu i przyczynić się do poprawy stanu lokalnego środowiska. Wydarzenie miało na celu nie tylko uporządkowanie przestrzeni, ale również integrację społeczności oraz promowanie troski o naturę i wspólnego działania na rzecz naszej planety.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich czas, wysiłek i pozytywną energię. Wasze zaangażowanie ma realne znaczenie dla naszej okolicy!

Należy nadmienić, że w skali kraju w tegorocznej akcji zarejestrowano łącznie 741 sztabów, które zorganizowały 941 akcji, gromadząc przy tym 31 223 uczestników, którzy zebrali ponad 503 tony śmieci.

Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka lokalna inicjatywa i spotkamy się ponownie, by wspólnie działać dla dobra środowiska !!!