Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sankcje i kary

Art. 29 i 30 "Ustawy o lasach" nakłada na Straż Leśną obowiązek egzekwowania od korzystających z lasu przestrzegania przepisów prawnych, których celem jest ochrona lasu przed szkodnictwem.

Przestępstwami i wykroczeniami szczególnie zwalczanymi w lasach są między innymi:

  1. Kradzież drewna z lasu (art. 290 Kodeksu karnego) – podlega odpowiedzialności jak za kradzież (art. 278 Kodeksu karnego);

  2. Wydobywanie piasku, żwiru, gliny lub torfu, niszczenie lub uszkadzanie urządzeń służących do utrzymania zwierząt lub ptaków, kopie dołów lub rowów na gruncie leśnym lub rolnym nienależącym do sprawcy - podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany (art. 154 Kodeksu wykroczeń).

  3. Wjazd pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem przez osoby nie będące do tego uprawnione albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawianie takich pojazdów w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym - podlega karze grzywny (do 500 zł) (art. 161 Kodeksu wykroczeń).

  4. Zanieczyszczanie gleby lub wody albo wyrzucanie do lasu kamieni, śmieci, złomu, padliny lub innych nieczystości, albo zaśmiecanie lasu w inny sposób - podlega karze grzywny (do 500 zł) albo karze nagany (art. 162 ust. 1 Kodeksu wykroczeń).

  5. Puszczanie w lesie psa luzem poza czynnościami związanymi z polowaniem - podlega karze grzywny (do 500 zł) albo karze nagany (art. 166 Kodeksu wykroczeń).

  6. Dokonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji - podlega karze aresztu, grzywny (do 500 zł) albo karze nagany (art. 82 § 1 Kodeksu wykroczeń).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kolejne pisklaki uratowane !!

Kolejne pisklaki uratowane !!

Nie dwa nie trzy a  sześć pisklaków potrzebowało pomocy leśników z Nadleśnictwa Wymiarki !! Dzięki szybkiej interwencji i zaangażowaniu pracowników Lasów Państwowych, sześciu pechowców trafiło pod opiekę profesjonalistów z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt-Klekusiowo. Jest to druga interwencja w tym roku.

Trio z sąsiedztwa uratowane
 

Do Nadleśnictwa Wymiarki w dniu 20 maja br., dotarła alarmująca wiadomość od uczniów Szkoły Podstawowej w Witoszynie, którzy przekazali informację o pisklakach znajdującym się poza gniazdem. Jakub Kazimir – Specjalista SL ds. ochrony lasu i przyrody natychmiast zareagował udając się pod wskazane miejsce. Okazało się, że pomocy potrzebuje 6 młodych sikorek, które najprawdopodobniej wypadły z gniazda znajdującego się w dziupli po złamanym konarze!

Ptaki zostały odpowiednio zabezpieczone nakarmione solidną porcją dżdżownic i tego samego dnia przewiezione do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Klekusiowo” w Tomaszowie Bolesławieckim. Tam, pod fachową opieką weterynarzy, pisklaki w inkubatorze dorosną do dnia wypuszczenia na wolność. Kolega Jakub, po raz kolejny pomógł skrzydlatym przyjaciołom.

Podczas dwóch interwencji w roku 2024 udało się uratować 9 piskląt !!
 

To jedna z wielu interwencji leśników z Nadleśnictwa Wymiarki. W bieżącym roku jest to już druga interwencja.  W ubiegłym roku interweniowaliśmy 6 razy, m.in. w odniesieniu do żurawia, sikorek, jeża, mysikrólika,krogulca. Zaistniała sytuacja doskonale pokazuje, że wraz z nastaniem wiosny podczas korzystania z uroków leśnych ostępów możemy spotkać chore lub ranne zwierzę.Dodatkowo na pochwałę zasługuje postawa młodych osób, które nie przeszły obojętnie obok bezbronnych i potrzebujących pomocy piskląt. Zasady postępowania prezentuje poniższa infografika.

Zachęcamy do zapoznania się z działalnością Klekusiowa (link).