Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

578 710 360 lub 530 857 783

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Brzegi Nysy Łużyckie w lepszej „klasie” czystości

Brzegi Nysy Łużyckie w lepszej „klasie” czystości

W sobotę, 26 kwietnia 2025 r., odbyła się lokalna akcja sprzątania w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Operacja Czysta Rzeka”.

Wydarzenie zorganizowane przez pracowników Nadleśnictwa Wymiarki stanowiło także element obchodów Dnia Ziemi, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Uczestnicy spotkali się w miejscu postoju pojazdów (MPP) w Sanicach, skąd wyposażeni w worki na śmieci wyruszyli, by wspólnie posprzątać wyznaczone wcześniej odcinki brzegów rzeki Nysa Łużyckia stanowiącej granicę Państwa.

W akcji wzięli udział wolontariusze z nadleśnictwa oraz sołectwa Sanice wraz z rodzinami. Dzięki ich zaangażowaniu udało się uprzątnąć znaczną część terenu i przyczynić się do poprawy stanu lokalnego środowiska. Wydarzenie miało na celu nie tylko uporządkowanie przestrzeni, ale również integrację społeczności oraz promowanie troski o naturę i wspólnego działania na rzecz naszej planety.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich czas, wysiłek i pozytywną energię. Wasze zaangażowanie ma realne znaczenie dla naszej okolicy!

Należy nadmienić, że w skali kraju w tegorocznej akcji zarejestrowano łącznie 741 sztabów, które zorganizowały 941 akcji, gromadząc przy tym 31 223 uczestników, którzy zebrali ponad 503 tony śmieci.

Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka lokalna inicjatywa i spotkamy się ponownie, by wspólnie działać dla dobra środowiska !!!