Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich
Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.
W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.
Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!
Telefon interwencyjny
578 710 360 lub 530 857 783
Dodatkowe informacje
Najnowsze aktualności
Dzień Ziemi z najmłodszymi
Dzień Ziemi z najmłodszymi
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki odwiedzili Przedszkole Miejskie w Gozdnicy, by wspólnie z dziećmi uczcić to wyjątkowe święto przyrody.
Podczas zajęć edukacyjnych najmłodsi dowiedzieli się, jak na co dzień dbać o naszą planetę. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o segregowaniu odpadów, oszczędzaniu wody i energii. Szczególną uwagę leśniczy zwrócił na zagrożenia, jakie dla zwierząt i owadów stanowią śmieci pozostawione w lesie. Plastikowe butelki, puszki czy foliowe torby mogą być śmiertelną pułapką dla małych stworzeń,
a rozkładające się odpady zatruwają glebę i wodę. Dlatego tak ważne jest, by nie zostawiać po sobie śladów w naturze – nawet najmniejsze śmieci mają ogromne znaczenie.
Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczne działanie – wszyscy wspólnie udali się na spacer po okolicy, by pozbierać śmieci. Mali ekolodzy z entuzjazmem wzięli udział w akcji, pokazując, że troska o środowisko zaczyna się od prostych gestów.
Warto pamiętać, że każdy z nas, nawet nie wychodząc z domu, może zadbać
o środowisko. Wystarczy zakręcać wodę podczas mycia zębów, wyłączać niepotrzebne światła, unikać plastikowych opakowań czy korzystać z wielorazowych toreb. Równie ważne jest sadzenie roślin, segregacja śmieci oraz rezygnacja
z samochodu na rzecz spaceru lub roweru, gdy to możliwe. To drobne zmiany, które – wprowadzane codziennie – mają ogromne znaczenie dla naszej planety.
Takie inicjatywy jak ta w Gozdnicy nie tylko poszerzają wiedzę dzieci o przyrodzie, ale także uczą odpowiedzialności i szacunku do natury. Dzień Ziemi był więc nie tylko lekcją ekologii, ale też doskonałą okazją do wspólnego działania na rzecz czystszego świata.