Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
 
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
 
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
 
Plan Urządzenia Lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
 
Obowiązujący dla naszego Nadleśnictwa Plan Urządzania Lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

80. rocznica forsowania Nysy Łużyckiej – uroczystości w Przewozie

80. rocznica forsowania Nysy Łużyckiej – uroczystości w Przewozie

W Przewozie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę forsowania Nysy Łużyckiej – jednego z momentów końcowej fazy II wojny światowej. W kwietniu 1945 roku, żołnierze 2. Armii Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Karola Świerczewskiego rozpoczęli ofensywę, która miała otworzyć drogę do Berlina.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych żołnierzy, po której uczestnicy – w tym kombatanci, przedstawiciele władz lokalnych, wojewódzkich oraz delegacje wojskowe i młodzież szkolna – złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tamte wydarzenia.

W trakcie uroczystości odczytano apel poległych, oddano salwę honorową oraz przypomniano znaczenie operacji forsowania Nysy Łużyckiej dla zakończenia działań wojennych w Europie. Głos zabrali m.in. Wojewoda Lubuski Marek Cebula, Wójt Gminy Przewóz Ewelina Rzepka oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, którzy podkreślali wartość pamięci historycznej i potrzebę jej przekazywania kolejnym pokoleniom. W obchodach wzięli udział m.in. potomkowie żołnierzy poległych w walkach, samorządowcy, a także leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki.

Obchody rocznicy były okazją nie tylko do oddania hołdu poległym, ale także do refleksji nad tragiczną ceną wojny i wartością pokoju.