Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
 
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
 
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
 
Plan Urządzenia Lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
 
Obowiązujący dla naszego Nadleśnictwa Plan Urządzania Lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzień Ziemi z najmłodszymi

Dzień Ziemi z najmłodszymi

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki odwiedzili Przedszkole Miejskie w Gozdnicy, by wspólnie z dziećmi uczcić to wyjątkowe święto przyrody.

Podczas zajęć edukacyjnych najmłodsi dowiedzieli się, jak na co dzień dbać o naszą planetę. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o segregowaniu odpadów, oszczędzaniu wody i energii. Szczególną uwagę leśniczy zwrócił na zagrożenia, jakie dla zwierząt i owadów stanowią śmieci pozostawione w lesie. Plastikowe butelki, puszki czy foliowe torby mogą być śmiertelną pułapką dla małych stworzeń,
a rozkładające się odpady zatruwają glebę i wodę. Dlatego tak ważne jest, by nie zostawiać po sobie śladów w naturze – nawet najmniejsze śmieci mają ogromne znaczenie.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczne działanie – wszyscy wspólnie udali się na spacer po okolicy, by pozbierać śmieci. Mali ekolodzy z entuzjazmem wzięli udział w akcji, pokazując, że troska o środowisko zaczyna się od prostych gestów.

Warto pamiętać, że każdy z nas, nawet nie wychodząc z domu, może zadbać
o środowisko. Wystarczy zakręcać wodę podczas mycia zębów, wyłączać niepotrzebne światła, unikać plastikowych opakowań czy korzystać z wielorazowych toreb. Równie ważne jest sadzenie roślin, segregacja śmieci oraz rezygnacja
z samochodu na rzecz spaceru lub roweru, gdy to możliwe. To drobne zmiany, które – wprowadzane codziennie – mają ogromne znaczenie dla naszej planety.

Takie inicjatywy jak ta w Gozdnicy nie tylko poszerzają wiedzę dzieci o przyrodzie, ale także uczą odpowiedzialności i szacunku do natury. Dzień Ziemi był więc nie tylko lekcją ekologii, ale też doskonałą okazją do wspólnego działania na rzecz czystszego świata.