Wydawca treści Wydawca treści

pozyskanie

Ocenia się, że „na pniu" obecnie w lasach Polski mamy 1,5 mld m3 drewna. W N-ctwie Wymiarki w ostatnich latach pozyskiwało średnio 70 tyś. m3 drewna z czego ok. 40 % jest pozyskiwane przez użytkowanie rębne. Reszta drewna jaką Nadleśnictwo Wymiarki pozyskuje pochodzi z zabiegów hodowlanych, które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój d-nów. Dzięki temu zasobność naszych lasów stale rośnie.

Najczęściej stosowaną metodą pozyskiwania drewna w nadleśnictwie jest metoda sortymentowa oraz dłużycowa, co jest uwarunkowane obecnym popytem na taki właśnie surowiec.

Zadania średnioroczne wg PUL na lata 2020-2029

1. Pozyskanie grubizny (netto) – 112 367 m3 z tego w użytkowaniu:

  • ~przedrębnym - 57 270 m3
  • ~rębnym - 55 097 m3

2. Powierzchnia użytkowania rębnego – 243 ha

3. Powierzchnia użytkowania przedrębnego przedstawia się następująco:

  • pow. trzebieży wczesnych - 284 ha,
  • pow. trzebieży późnych - 1 178ha,
  • pow. czyszczeń późnych - 23 ha.

W N-ctwie Wymiarki pracują najnowocześniejsze maszyny do pozyskiwania i zrywki drewna – harwestery, forwardery i skiddery. Są one własnością firm-zakładów usług leśnych- wykonujących prace leśne.

W wymiarkowskich lasach nie brakuje jednak miejsc, gdzie wciąż bardziej ekonomiczne i wydajne są tradycyjne ręczne metody pracy – pilarką i ciągnikiem.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Trio z sąsiedztwa uratowane

Trio z sąsiedztwa uratowane

Pracowite popołudnie leśników z Nadleśnictwa Wymiarki, przyniosło nadzieję dla trzech piskląt. Dzięki szybkiej reakcji i zaangażowaniu pracowników Lasów Państwowych, trójka pechowców trafiła pod opiekę profesjonalistów z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt-Klekusiowo.

Do Nadleśnictwa Wymiarki w dniu 29 kwietnia br., w godzinach popołudniowych dotarła alarmująca wiadomość od jednego z mieszkańców Wymiarek, który przekazał informację o pisklaku znajdującym się poza gniazdem. Jakub Kazimir – Specjalista SL ds. ochrony lasu i przyrody natychmiast zareagował udając się pod wskazane miejsce, które było oddalone od siedziny nadleśnictwa o niespełna 500m. Okazało się, że pomocy potrzebuje nie jeden a trzy pisklaki, które wypadły z gniazda znajdującego się na dachu budynku. !

Ptaki zostały odpowiednio zabezpieczone nakarmione solidną porcją dżdżownic i przewiezione do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Klekusiowo” w Tomaszowie Bolesławieckim. Tam, pod fachową opieką weterynarzy, pisklaki w inkubatorze dorosną do dnia wypuszczenia na wolność. Kolega Jakub, po raz kolejny pomógł skrzydlatym przyjaciołom (link krogulec uratowany)

To jedna z wielu interwencji leśników z Nadleśnictwa Wymiarki. W bieżącym roku jest to pierwsza interwencja. W ubiegłym roku interweniowaliśmy 6 razy, m.in. w odniesieniu do żurawia, sikorek, jeża, mysikrólika,krogulca. Zaistniała sytuacja doskonale pokazuje, że wraz z nastaniem wiosny podczas korzystania z uroków leśnych ostępów możemy spotkać chore lub ranne zwierzę. Zasady postępowania prezentuje poniższa infografika.

Zachęcamy do zapoznania się z działalnością Klekusiowa (link).