Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

4 maja świętem strażaków

4 maja świętem strażaków

Nierzadko ratują życie, czyjeś mienie i chronią lasy. To właśnie 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana, jako święto zawodowe obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Święto strażaków zostało zainicjowane przez J.J. Edmondsona, australijskiego strażaka, na pamiątkę tragicznie zmarłych kolegów. To dzień, który nie tylko upamiętnia tą przykrą chwilę, ale także jest wyrazem szacunku dla wszystkich strażaków i ich rodzin.

"W straży pożarnej, razem walczymy przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - pożarowi - bez względu na kraj, pochodzenie, jaki mundur nosimy i w jakim języku mówimy." – J.J. EdmondsonW Polsce Dzień Strażaka oficjalnie został ustanowiony w roku 2002, zatem 4 maja świętują strażacy z Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. W Lasach Państwowych to także ważny dzień dla służb przeciw pożarniczych, w szczególności dla tych, którzy na co dzień współpracują ze strażakami i walczą bezpośrednio z pożarami lasów gasząc je często jeszcze u zalążka. To też szczególny dzień dla osób, które dbają o nasze lasy monitorując je z dostrzegalni pożarowych, w celu szybkiego zlokalizowania zagrożenia, czy też dla pracowników, którzy przyjmują zgłoszenia o pożarach w punktach alarmowo-dyspozycyjnych w nadleśnictwach, a także tych co gaszą ogień trawiązy drzewa z "lotu ptaka".

Ogień to ogromne zagrożenie dla lasu i ludzi. Z tym żywiołem nie łatwo wygrać, a najlepiej o tym wiedzą sami strażacy, którzy na co dzień walczą z pożarami. W minionym roku, na terenie dwudziestu nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze, lasy płonęły aż 352 razy, a ogień strawił niemal 30,5 ha lasów. Poza tym leśnicy i strażacy interweniowali jeszcze 578 razy. W tym roku, od  stycznia do końca kwietnia br. lasy naszego regionu płonęły 22 razy i spaliło się niemal 3,05 ha lasów. Oby ten rok był łaskawszy dla naszej przyrody.

Dla leśników współpraca z Państwową Strażą Pożarną i Ochotniczą Strażą Pożarną jest nieoceniona.
W tym szczególnym Dniu Strażaka, dziękujemy za współpracę, ciężką pracę, wsparcie i ochronę polskiej przyrody przed nie mającym ograniczeń żywiołem jaki jest ogień. 
Wszystkim naszym przyjaciołom z OSP i PSP oraz ich rodzinom życzymy zdrowia, a także leśnym służbom przeciwpożarowym życzymy wytrwałości i jak najmniej niebezpiecznych sytuacji w pracy, w tym rzecz jasna dni bez pożarów!


"Las rośnie wolno, a płonie szybko" (fot. Krzysztof Coń, Nadleśnictwo Krzystkowice)