Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Wymiarki wspiera "Klekusiowo"

Nadleśnictwo Wymiarki wspiera "Klekusiowo"

W dniu 4 października 2021r. Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki odwiedził Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Klekusiowo" im. Św. Franciszka z Asyżu.

Wizyta Pana Nadleśniczego w ośrodku nie była przypadkowa...

Pare miesięcy wcześniej  -  29 lipca 2021 r. w godzinach porannych pracownik z Nadleśnictwa Wymiarki otrzymał informację, że na poboczu jednej z dróg wojewódzkich znajduje się ranny bocian biały. Leśnicy niezwłocznie udali się na wskazane miejsce, gdzie znaleźli leżącego tuż przy asfalcie rannego ptaka. Pobieżna diagnoza wskazywała, że najprawdopodobniej doznał złamania skrzydła w wyniku potrącenia przez samochód.

Interweniujący skontaktowali się ze specjalistycznym Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu "Klekusiowo", by ustalić jak najbezpieczniej przetransportować bociana. Ptak był wycieńczony i obolały, ale spokojny.

Bocian trafił do weterynarza, który zajął się jego obrażeniami. Zdaniem lekarza złamanie skrzydła nie było skomplikowane a rokowania na wyzdrowienie bardzo dobre.

Obecnie "nosciel szczęścia" z Wymiarek (a rodzimie z Czech) ma się dobrze i niedługo opuści ośrodek, aby udać się do cieplejszych krajów.

 

W podziękowaniu za trud w niesieniu pomocy naszym mniejszym przyjaciołom (w tym bocianowi z Wymiarek) Nadleśnictwo Wymiarki przekazało na ręce Kierownika Ośrodka Panu Mieczysławowi Żuraw bon na kwotę 2000zł.

 

Pieniądze będą przeznaczone na zakup pokarmu oraz pokrycie kosztów leczenia. Liczymy, że ten skromny datek pomoże kolejnym "rehabilitantom" jak najszybciej wrócić na łono natury. Oby było ich jak naj mniej!!!