Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rezerwaty Przyrody

Lasy Nadleśnictwa Wymiarki, pomimo dużego udziału sosny w składzie gatunkowym drzewostanów, charakteryzują się dużym bogactwem fauny, flory i fungii. Znajdują się tutaj stanowiska wielu zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, z których część została wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin oraz Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki znajduje się 5 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 240,01 ha (wg stanu na 01.01.2024 r.), w tym:
  • 1 rezerwat leśny,
  • 3 rezerwaty torfowiskowe,
  • 1 rezerwat florystyczny,
Najważniejsze rezerwaty pod względem fitosocjologicznym i florystycznym, to rezerwaty: „Wrzosiec"„Żurawie Bagno" i „Przygiełkowe Moczary" oraz "Nad Młyńską Strugą" i "Zacisze". Chronią one występujące na skraju zasięgu w Europie stanowiska roślin o atlantyckim typie zasięgu jak wrzosiec bagienny czy przygiełka brunatna, znajdujące się w Polskiej czerwonej księdze roślin (Kaźmierczakowa, Zarzycki 2001).
Poniżej linki do kompletu informacji o rezerwatach ze strony CRFOP - http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/search.jsf
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi witrynę interaktywnych map Geoserwis, w której prezentowane są dane przestrzenne, dotyczące m.in. form ochrony przyrody w Polsce. Jest ona dostępna pod adresem geoserwis.gdos.gov.pl.
 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wzgórze Kikoł powrót po latach

Wzgórze Kikoł powrót po latach

Leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki odnaleźli w ostępach leśnych kamień, który dawniej wskazywał wierzchołek wzniesienia pochodzenia morenowego określanego jako Wzgórze Kikoł.

Wzgórze zlokalizowane jest w pobliżu miejscowości Gozdnica, określanej również jako miasto ceramików. Zbieg okoliczności sprawił, że odnaleziony kamień został staraniem leśników podniesiony i spionizowany na kilka dni przed 69-tą rocznicą uchwalenia polskiej nazwy tego miejsca. Obecnie obowiązująca nazwa ustanowiona została  na podstawie Zarządzenia Nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 marca 1954 r. w sprawie przywrócenia i ustalenia urzędowych nazw obiektów fizjograficznych Dolnego i Górnego Śląska (M.P. 1954 nr 38 poz. 516).

Impulsem do działań było powzięcie informacji o istnieniu przedmiotowego miejsca, które do roku 1954 określane było jako Kickelsberg. Ponadto regionalista Pan Mirosław Marciniak udostępnił fotografię dokumentującą zarówno wzgórze jak i kamień z roku 1920.

Fot. ze zbiorów Pana Mirosława Marciniaka

Analiza map i numerycznego modelu terenu jak również znajomość topografii miejscowego leśniczego  przyczyniło się do wytypowania miejsca do poszukiwań, które zwieńczone zostały sukcesem.

Leśniczy Leśnictwa Laskowie z odnalezionym kamieniem (fot. J. Karwański)

 

Mamy nadzieję, że „znalezisko” stanie się lokalną ciekawostką zarówno geograficzną jak i historyczną oraz przyczyni się do popularyzacji wiedzy o geologicznej przeszłości terenów zlokalizowanych wokół Gozdnicy.

 

Autor. J.Karwański