Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

DZIEŃ LEŚNIKA W NADLEŚNICTWIE WYMIARKI

DZIEŃ LEŚNIKA W NADLEŚNICTWIE WYMIARKI

Święty Jan Gwalbert „zawitał” do Nadleśnictwa Wymiarki

Zgodnie z Zarządzeniem nr 39 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 czerwca 2021 r. ustanowiona została oficjalna data Dnia Leśnika w Państwowycm Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, który przypada na dzień 12 lipca.

Jest to święto branżowe, dedykowane pracownikom leśnictwa. Lipcowa data nie jest przypadkowa, bowiem związana jest ściśle z dniem poświęconym w kościele katolickim osobie świętego Jana Gwalberta. W języku hebrajskim to imię znaczy „Bóg jest litościwy”. Ten mało znany przedstawiciel panteonu świętych, który żył w latach 995-1073, został kanonizowany w 1163 r. przez papieża Celestyna III, a w 1951 roku  został ogłoszony przez papieża Piusa XII jako oficjalny patron wszystkich ludzi lasu.

W Polsce kult świętego rozpoczął się w 1801 r. wraz z wybudowaniem w parafii Stany kościoła pod Jego wezwaniem. Jako patron ludzi lasu został być czczony dopiero na początku XXI wieku. Stało się tak m.in. za sprawą profesora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Jerzego Wiśniewskiego, który wiele lat zabiegał o godne uhonorowanie właściwego patrona. W jednej ze swoich publikacji zawarł następujące przesłanie:

„Warto by na rozstajach dróg, w rodzimych borach i lasach stawiano nie tylko kapliczki poświęcone patronowi myśliwych, ale także nieznanemu patronowi leśników. Będą to miejsca należnego kultu, a także podziękowania za pracę boskim dziełem stworzenia. A kiedy nadejdą ciemne chmury związane z pracą codzienną, reorganizacjami, bezrobociem, będzie można zawsze prosić o pomoc i wsparcie św. Jana Gwalberta, któremu losy leśników nie są obce.” 

Przytoczone przesłanie znalazło materialne odzwierciedlenie przy siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki. Do powstania kapliczki przyczyniły się czynniki abiotyczne w postaci burzy i porywistego wiatru, które 21 października 2021 r. złamały leciwą wierzbę rosnącą nieopodal biurowca. Sytuacja miała swój szczęśliwy wymiar, bowiem spadający konar runął obok domu jednorodzinnego w odległości około jednego metra od ściany, nie czyniąc zniszczeń w zabudowaniach.

Złamany konar podczas burzy (fot. J.Karwański)

Z powstałego kikuta okoliczny artysta rzeźbiarz Pan Marek Łozowski „wydobył” wizerunek patrona leśników św. Jana Gwalberta. Tym sposobem powstała unikatowa kapliczka, która jest pierwszym tego typu artefaktem na terenie powiatu żagańskiego.

Zarys rzeźby w powstałym kikucie (fot. J.Karwański)

Kapliczka w trakcie realizacji (fot. J.Karwański)