Widok zawartości stron Widok zawartości stron

SPRZEDAŻ POLOWAŃ

Oferta polowań w OHZ WYMIARKI

Nadleśnictwo Wymiarki zaprasza wszystkich chętnych myśliwych (krajowych oraz cudzoziemców) na polowania realizowane za pośrednictwem Biura Polowań Ośrodka Hodowli Zwierzyny (OHZ) przy Nadleśnictwie Wymiarki.  W naszej ofercie znajduje się  profesjonalna organizacja polowań indywidualnych i zbiorowych w atrakcyjnych cenach.

Polowania sprzedajemy bez pośredników i zbędnych kosztów!

Niewątpliwym atutem polowania na terenie Nadleśnictwa Wymiarki jest nasze umiejscowienie. OHZ Wymiarki jest położony w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego, bezpośrednio przy granicy Polski z Niemcami. Ma to szczególne znaczenie dla myśliwych z Europy zachodniej, szukających przygody w innym kraju, lecz stosunkowo blisko zachodniej granicy Polski.

Do dyspozycji myśliwych mamy obszar dwóch leśnych obwodów łowieckich o łącznej powierzchni 22,5 tysiąca hektarów.  Myśliwy szukający przygody w Polsce ma możliwość przeżycia u nas wspaniałej przygody w jednym z największych i najpiękniejszych kompleksów leśnych w Europie - „Borach Dolnośląskich”.

Nasze łowiska charakteryzują się bardzo dużą lesistością (blisko 70%). Tereny są zasobne przede wszystkim w zwierzynę grubą (aktualnie głównie jelenie). Rocznie pozyskujemy ok. 100 jeleni (w tym ok. 60 szt. byków).

Poniżej umieszczono foldery zawierające informacje o naszych łowiskach oraz regulamin zamawiania polowań wraz z drukiem zamówienia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt ze Specjalistą ds. gospodarki łowieckiej tel. 606 374 149.

Zapraszamy do współpracy !!!

DARZ BÓR

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

PRÓBA ZWALCZENIA INWAZYJNEGO NEOFITU

PRÓBA ZWALCZENIA INWAZYJNEGO NEOFITU

Tawuła kutnerowata (Spiraea tomentosa) – roślina pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie występuje na wilgotnych wrzosowiskach i łąkach, głównie na podłożu torfowym stała się poważnym problemem dla leśników gospodarujących na terenach zachodniej Polski.

Pierwsze wzmianki o introdukcji tawuły kutnerowatej w naszym kraju pochodzą z 1806 r. z ogrodu botanicznego w Krakowie. Również dane historyczne potwierdzają, że gatunek ten już w XIX wieku występował na terenie Borów Dolnośląskich.
W rejonie tym gatunek ten wykorzystywany był jako roślina ozdobna oraz do umacniania linii brzegowej stawów rybnych i rowów. Tawuła kutnerowata w szybkim tempie zwiększa liczbę stanowisk oraz zajmowaną powierzchnię przez co zaliczona została do gatunków silnie ekspansywnych.

Łany tawuły kutnerowatej (Fot. J. Karwański)

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki szczególnie na obszarach uwilgotnionych, w miejscu starych stawów rybnych lub dawnych torfowisk tawuła kutnerowata stała się gatunkiem bardzo uciążliwym ale również powszechnym.

W bieżącym roku na terenie Nadleśnictwa Wymiarki w ramach unijnego projektu „Opracowanie metod zwalczania dla minimum 10 inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem działań pilotażowych w terenie”, przystąpiono do testowania sposobów zwalczania tawuły kutnerowatej. Projekt realizowany jest przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i konsorcjum: Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego oraz Firmy Eco Future.

W miesiącu czerwcu 2021 r. na wytypowanych powierzchniach próbnych zespół pod kierownictwem dr inż. Blanki Wiatrowskiej z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz dr hab. Doroty Michalskiej-Hejduk z Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadził próbę zwalczenia tawuły kutnerowatej. Na jednej powierzchni wykonano wyrywanie roślin, na kolejnej koszenie tawuły. Powierzchnie zabezpieczono wykoszonym pasem buforowym o szerokości 5 metrów.

 Zdjęcia z drona (Fot. T. Mroczkowski)

Działania w zakresie testowania metod zwalczania tawuły kutnerowatej będą kontynuowane i mamy nadzieję, że w efekcie pozwolą na skuteczne ograniczenie presji środowiskowej tego gatunku.

 

Autor: J.Karwański