Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Straż leśna

Do zwalczania szkodnictwa Leśnego została powołana Dekretem Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 30 września 1936 r. Straż Leśna, która z pewnymi zmianami funkcjonuje do dziś.

W Nadleśnictwie Wymiarki posterunek Straży Leśnej jest dwuosobowy, a straznicy kontrolują lasy Nadleśnictwa korzystając ze służbowego samochodu terenowego marki Landrover. Dodatkowo w celu ochrony lasów przed szkodnictwem na terenach leśnych Nadleśnictwa Wymiarki prowadzony jest monitoring przy użyciu urządzeń rejestrujących.

Do podstawowych obowiązków Straży Leśnej należy ochrona mienia wspólnego, jakim są Lasy Państwowe zgodnie z ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. (z późn. zmianami).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ruszyła ogólnopolska kampania "Łączą nas drzewa"

Ruszyła ogólnopolska kampania "Łączą nas drzewa"

Pierwszy dzień wiosny to także Międzynarodowy Dzień Lasów. Tego dnia wystartowała również ogólnopolska kampania „Łączą nas drzewa”, której celem jest koncentracja uwagi Polaków na roli drzew w przyrodzie.

Podczas wydarzeń, które zaplanowano do końca kwietnia (rozpoczną się po zniesieniu obostrzeń), zostaną posadzone drzewa i odbędzie się również szereg leśnych imprez. Zorganizują je Lasy Państwowe wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Ogólnopolską akcję „Łączą nas drzewa" zainauguruje prezydent Andrzej Duda.
Po złagodzeniu obecnych obostrzeń wynikających z sytuacji epidemiologicznej w kraju sadzenia pamiątkowych drzew z udziałem znanych osobistości, odbędą się w każdej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

Więcej o tegorocznym Międzynarodowym Dniu Lasów.- Chcemy zaakcentować, że wspólnotę narodową budujemy także w relacjach z ojczystą przyrodą. Przyroda to spuścizna, którą odziedziczyliśmy po przodkach i którą przekażemy następcom. Wyrazem naszej dbałości o przyrodę jest sadzenie drzew i dbałość o nie. Pokażemy, że łączą nas drzewa – zapowiada Edward Siarka, pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa.

Jednostki Lasów Państwowych zaplanowały kilkadziesiąt wydarzeń, które będą odbywały się po zniesieniu aktualnych ograniczeń. By dowiedzieć się o przywracanych leśnych spacerach, imprezach sportowych, akcjach sprzątania i warsztatach, warto śledzić strony regionalnych jednostek Lasów Państwowych, na których leśnicy zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniach online - licznych wirtualnych spacerach, webinarach i lekcjach o przyrodzie, oraz leśnych spacerów w gronie najbliższych.

Szereg propozycji została przygotowana w taki sposób, by można było z nich skorzystać samodzielnie i w gronie najbliższych członków rodziny. Taki charakter będą miały spacery w lasach naszego regionu, do których już niebawem będziemy zachęcali propagując przede wszystkim indywidualne wyprawy do lasu, jako prozdrowotną aktywość - leśnych kompieli, z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej przez leśników instrukcji.

- Przeszło rok przeżyliśmy w cieniu pandemii. Zamknięci w domach, pozbawieni światła słonecznego, ślęcząc przed ekranami. Brak nam kontaktu ze światem. Dlatego proponujemy Polakom, by ruszyli do lasu i na nowo poczuli łączność z przyrodą – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.