Web Content Display Web Content Display

Straż leśna

Do zwalczania szkodnictwa Leśnego została powołana Dekretem Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 30 września 1936 r. Straż Leśna, która z pewnymi zmianami funkcjonuje do dziś.

W Nadleśnictwie Wymiarki posterunek Straży Leśnej jest dwuosobowy, a straznicy kontrolują lasy Nadleśnictwa korzystając ze służbowego samochodu terenowego marki Landrover. Dodatkowo w celu ochrony lasów przed szkodnictwem na terenach leśnych Nadleśnictwa Wymiarki prowadzony jest monitoring przy użyciu urządzeń rejestrujących.

Do podstawowych obowiązków Straży Leśnej należy ochrona mienia wspólnego, jakim są Lasy Państwowe zgodnie z ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. (z późn. zmianami).

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Trio z sąsiedztwa uratowane

Trio z sąsiedztwa uratowane

Pracowite popołudnie leśników z Nadleśnictwa Wymiarki, przyniosło nadzieję dla trzech piskląt. Dzięki szybkiej reakcji i zaangażowaniu pracowników Lasów Państwowych, trójka pechowców trafiła pod opiekę profesjonalistów z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt-Klekusiowo.

Do Nadleśnictwa Wymiarki w dniu 29 kwietnia br., w godzinach popołudniowych dotarła alarmująca wiadomość od jednego z mieszkańców Wymiarek, który przekazał informację o pisklaku znajdującym się poza gniazdem. Jakub Kazimir – Specjalista SL ds. ochrony lasu i przyrody natychmiast zareagował udając się pod wskazane miejsce, które było oddalone od siedziny nadleśnictwa o niespełna 500m. Okazało się, że pomocy potrzebuje nie jeden a trzy pisklaki, które wypadły z gniazda znajdującego się na dachu budynku. !

Ptaki zostały odpowiednio zabezpieczone nakarmione solidną porcją dżdżownic i przewiezione do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Klekusiowo” w Tomaszowie Bolesławieckim. Tam, pod fachową opieką weterynarzy, pisklaki w inkubatorze dorosną do dnia wypuszczenia na wolność. Kolega Jakub, po raz kolejny pomógł skrzydlatym przyjaciołom (link krogulec uratowany)

To jedna z wielu interwencji leśników z Nadleśnictwa Wymiarki. W bieżącym roku jest to pierwsza interwencja. W ubiegłym roku interweniowaliśmy 6 razy, m.in. w odniesieniu do żurawia, sikorek, jeża, mysikrólika,krogulca. Zaistniała sytuacja doskonale pokazuje, że wraz z nastaniem wiosny podczas korzystania z uroków leśnych ostępów możemy spotkać chore lub ranne zwierzę. Zasady postępowania prezentuje poniższa infografika.

Zachęcamy do zapoznania się z działalnością Klekusiowa (link).