Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Straż leśna

Do zwalczania szkodnictwa Leśnego została powołana Dekretem Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 30 września 1936 r. Straż Leśna, która z pewnymi zmianami funkcjonuje do dziś.

W Nadleśnictwie Wymiarki posterunek Straży Leśnej jest dwuosobowy, a straznicy kontrolują lasy Nadleśnictwa korzystając ze służbowego samochodu terenowego marki Landrover. Dodatkowo w celu ochrony lasów przed szkodnictwem na terenach leśnych Nadleśnictwa Wymiarki prowadzony jest monitoring przy użyciu urządzeń rejestrujących.

Do podstawowych obowiązków Straży Leśnej należy ochrona mienia wspólnego, jakim są Lasy Państwowe zgodnie z ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. (z późn. zmianami).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Tropical Forestry w Nadleśnictwie Wymiarki

Tropical Forestry w Nadleśnictwie Wymiarki

Studenci Leśnictwa Tropikalnego z Drezna z wizytą w polskich lasach.

Nadleśnictwo Wymiarki, w ramach kontynuacji współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie, gościło studentów kierunku „Tropical Forestry” (Leśnictwo Tropikalne).

Specyfiką tego obszaru kształcenia jest bardzo duża wielonarodowość słuchaczy. W bieżącym roku nasze lasy odwiedzili obywatele odległych zakątków świata, m.in. z Pakistanu, Wietnamu, Bangladeszu, Nepalu, Ghany, Kongo, Kamerunu, Rwandy, Maroka. Co ciekawe, część przybyłych studentów, mimo młodego wieku, pracuje w swoich ojczystych krajach w urzędach leśnych, a studia stanowią formę dokształcania się. Nie zabrakło również studentów, opiekunów i profesorów z Niemiec.

Spotkanie najpierw miało charakter terenowy, a następnie teoretyczny - w siedzibie nadleśnictwa stanowiło doskonałą okazję do zaprezentowania polskiego modelu gospodarki leśnej. Przygotowaną część terenową goście pokonywali rowerowo, co stanowiło jednocześnie formę aktywnego spędzania czasu. Aura tego dnia nie była litościwa, bowiem panował wielki upał, co mocno dało się we znaki cyklistom. Zaprezentowano powierzchnie z odnowieniami sztucznymi gdzie, jak się okazało, dla wielu osób sosna pospolita stanowiła iście „egzotyczny” gatunek. Omówiono zagadnienia z zakresu hodowli i użytkowania lasu.

Po przybyciu do nadleśnictwa leśnicy zaprezentowali działania Lasów Państwowych na rzecz przyrody oraz społeczeństwa. Tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem, czego dowodem była lawina pytań. Niemały podziw wzbudziły zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową, a w szczególności informacja, że nadleśnictwo dysponuje własnym miejscem lądowań i startów dla samolotów gaszących pożary lub patrolujących lasy. Również stosowanie sadzarek mechanicznych dla części studentów było swoistą nowością.

Wizyta szybko dobiegła końca, ale pozostały zapowiedzi kolejnych odwiedzin w przyszłym roku.

fot. Waldemar Kazimir

fot. Krzysztof Gadecki