Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zimowe pejzaże

Zimowe pejzaże

Niespotykane wzornictwo środowiskowe kreślone zimową aurą, zarejestrowane bezzałogowym statkiem powietrznym wyposażonym w kamerę

Opady śniegu jakie wystąpiły w styczniu 2023 r. na terenie Nadleśnictwa Wymiarki i utrzymująca się mroźna pogoda sprawiły, że w lasach pojawiły się piękne krajobrazy, z których korzystać może wielu miłośników przyrody. Świeża pokrywa śniegu w wielu przypadkach sprawia poczucie czystości czy wręcz sterylności środowiskowej. Natura tworzy bardzo ciekawe, a niekiedy nawet zaskakujące konfiguracje widokowe, przysparzając wielu wrażeń estetycznych.

Staw przy Nadleśnictwie Wymiarki

Zimowa aura w lesie przyciąga wielu spacerowiczów oraz fotografów. Zalegająca pokrywa śnieżna spełnia także wiele funkcji środowiskowych. Z ekologicznego punktu widzenia opady śniegu mocno zwiększają tzw. powierzchniową retencję wody, której w ostatnich latach mamy ogromny deficyt. Gruba warstwa śniegu zapobiega także głębokiemu przemarzaniu ziemi, zabezpieczając tym samym uprawy rolne przed stratami.

Prezentujemy kilka ciekawych ujęć wykonanych z drona dokumentujących stan mokradeł lub obiektów retencyjnych zlokalizowanych w sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Wymiarki.

Ekosystem mokradłowy przy Nadleśnictwie Wymiarki

Są to obiekty powszechnie znane okolicznym mieszkańcom, jednakże ich ujęcia z lotu ptaka sprawiają, że postrzegane są z zupełnie z innej perspektywy.

Ekosystem mokradłowy przy Nadleśnictwie Wymiarki

Autor. J.Karwański