Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szkodnictwo leśne

Do szkodnictwa leśnego należy zaliczyć ogół szkód antropogenicznych, związanych z działaniem człowieka w środowisku przyrodniczym, w tym w środowisku leśnym. Szkodnictwo leśne jest efektem szkodliwego oddziaływania człowieka na las i obiekty (przedmioty) z nim związane.

Rodzaje szkodnictwa leśnego:

1. Bezprawne korzystanie z lasu.
Polega na popełnianiu różnych czynów zabronionych prawem, przeważnie wykroczeń, związanych z pobytem człowieka w lesie i na gruntach leśnych.
 
2. Kłusownictwo       

Polega na nielegalnym pozyskiwaniu zwierzyny (zwierząt łownych) albo na usiłowaniu wchodzenia w posiadanie tej zwierzyny. Proceder ten uprawia nie tylko osoba całkowicie pozbawiona uprawnień do wykonywania polowania, ale również myśliwy polujący niezgodnie z przepisami prawa lub osoba nieprawnie zezwalająca na polowanie.

        
3. Kradzież i niszczenie mienia nadleśnictwa.
Grupa obejmuje różne składniki mienia Lasów Państwowych i innego posiadacza lasów, inne niż drewno, zwierzyna. Duży udział w grupie mają elementy terenowej infrastruktury technicznej.
 
4. Kradzież drewna z lasu państwowego
Kradzież drewna z lasu państwowego stanowi główną grupę i pozycję rodzajową szkodnictwa leśnego. Przypadki kradzieży drewna mogą być wykroczeniami lub przestępstwami, w zależności od wartości
spowodowanej szkody.  

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja Straży Leśnej - „Jesień 22”.

Akcja Straży Leśnej - „Jesień 22”.

W dniach 21 września – 8 października br. uruchomiona zostaje centralna akcja Straży Leśnej pod kryptonimem „Jesień 22”.

Akcja realizowana poprzez działania kontrolno-prewencyjne ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa. Czas intensywnego grzybobrania jest do tego idealnym okresem. Strażnicy PGL LP we współpracy z innymi służbami zadbają o zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym lasy oraz zapobieganie ewentualnym wykroczeniom.

PAMIĘTAJ: Do lasu wjechać można drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

W trakcie prowadzonej akcji pracownicy PGL LP będą również reagować i zwalczać wszystkie przejawy szkodnictwa leśnego, a szczególnie te zaliczane do bezprawnego korzystania z lasu i kradzieży drewna. W tym celu zostaną przeprowadzane kontrole drewna, w tym na magazynie oraz środków transportujących surowiec drzewny. Wszystkie działania będą realizowane w uzupełnieniu o technikę zdalnego monitorowania terenów leśnych (kamery leśne, fotopułapki, drony).

 

Zbierając grzyby PAMIĘTAJ, aby zabrać ze sobą do domu wszystkie zużyte opakowania.

 

 

Centralna akcja straży leśnej pod kryptonimem „Jesień 22” potrwa od 21 września do 8 października br. W tym czasie funkcjonariusze straży leśnej będą patrolować tereny leśne i dbać o bezpieczne korzystanie z lasu osób w nich przebywających oraz chronić zasoby przyrodnicze.  Osobom, które nie przestrzegają przepisów grozi grzywna - mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Akcja będzie prowadzona we współpracy z innymi służbami, m.in. policją.