Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szlak rowerowy "Korona Wymiarek"

Nadleśnictwo Wymiarki w porozumieniu z lokalnym samorządem tj. Gminą Wymiarki w 2020 roku udostępniło do rekreacji i wypoczynku kompleks 5 oznaczonych ścieżek rowerowych tworzących tzw. „Koronę Wymiarek”.  

 

OPIS SZLAKÓW „KORONY WYMIAREK”

Szlak czerwony

Długość 19 km. Trasa nawiązuje w nazwie do tradycji szklarskich, jakie w Wymiarkach i okolicy miały i nadal mają miejsce. Szlak wiedzie z Wymiarek do Witoszyna Dolnego, następnie Witoszyna Górnego, skąd dalej do Lutynki, dalej przez Silno Małe i Lubartów ponownie prowadzi do Wymiarek. Na trasie mijamy ruiny „Gospody Morderców”. Jej nazwa związana jest z wydarzeniami, jakie miały tu miejsce w połowie XV wieku, kiedy to właściciel oberży – Wenzel mordował nocujących tam podróżnych. Jej ponura sława została spopularyzowana dzięki powieści E. Erdmanna Der Mordkretscham bei Wiesau i jej francuskiej wersji filmowej pt. „Czerwona Oberża” ze znanym aktorem Fernandelem w roli głównej. W oberży często zatrzymywali się książęta żagańscy udający się do pobliskiego Przewozu. Oberża ta, przebudowana po pożarze z zachowaniem pierwotnego wyglądu, przetrwała do 1958 roku, kiedy to dokonano jej rozbiórki.

Szlak czarny

Długość 19 km. Trasa przeznaczona jest dla turystów z przygotowaniem crossowym. W czasie jazdy turyści mijają najbardziej urokliwe zakątki Borów Dolnośląskich – drogę pożarową „Dorota”, wały ziemne porośnięte okazałymi dębami oraz rzadko używane i trudniej przejezdne dukty.

Szlak żółty

Długość 15 km. Przejeżdżając przez oddział 159d trasa przecina 15 południk, co oznaczone jest pamiątkową granitową płytą. (wstawić foto południka)

Szlak zielony

Długość 25 km. Wjeżdżając na wzgórze, na prawym zboczu, znajdują się ruiny starej leśniczówki zwanej Sichdichfür (Strzeż się). Po pokonaniu następnego kilometra, po lewej stronie, ruiny kolejnej leśniczówki, o dawnej nazwie Passauf (Uważaj). Nazwy obu leśniczówek związane są z pobliską „Oberżą Morderców” i jej mroczną przeszłością.

Szlak niebieski

Długość 18 km. trasa jest stosunkowo łatwa i przeznaczona jest dla mniej wprawionych turystów. Prowadzący drogami leśnymi daje możliwość bezpośredniego kontaktu z wiekowym borem sosnowym.

Poniżej załączamy plik .PDF zawierający mapę „Korony Wymiarek” wraz z Regulaminem korzystania z leśnych szlaków wchodzących w jej skład. Przebieg omawianych szlaków rowerowych można również znaleźć na stronie internetowej: https://czaswlas.pl/mapa?search=1&s_rowerem=1&s_nazwa=wymiarki&m_zoom=12&m_lat=51.51336781209399&m_lng=15.084010000000006

Zachęcamy również do pobrania mapy geopdf z zaznaczonym przebiegiem szlaku. Przy użyciu odpowiedniej aplikacji (instrukcja w załączniku) możliwe jest wyświetlenie na mapie naszej lokalizacji.