Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

578 710 360 lub 530 857 783

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja "Majówka 2021"

Akcja "Majówka 2021"

Od 30 kwietnia do 10 maja w Lasach Państwowych będą prowadzone akcyjne działania Straży Leśnej pod kryptonimem „Majówka 21”.

Akcja będzie realizowana poprzez działania kontrolno – prewencyjne, które mają na celu egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami w zakresie tzw. bezprawnego korzystania z lasu. Strażnicy leśni będą przede wszystkim reagowali na wszelkie naruszenia przepisów przeciwpożarowych wynikających z ustawy o lasach, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie, utrudnianie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuację. Planuje się realizację działań przy współudziale innych służb porządkowych m. in. Policji, Państwowej Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej.

Spędzanie czasu w lesie pozwala na naładowanie się pozytywną energią i czerpanie przyjemności z tego pobytu. Bywa i tak, że w wyniku niefrasobliwości lub niewiedzy, dochodzi do pożarów, zgubienia się w lesie czy innych nieprzyjemnych zdarzeń. Przed wyjściem do lasu należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Warto ubrać się odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych, zabrać coś do picia i jedzenia oraz telefon z naładowaną baterią, a także gwizdek, który może pomóc zlokalizować nasze położenie w lesie.