Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

578 710 360 lub 530 857 783

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie akcji #sprzątaMY

Podsumowanie akcji #sprzątaMY

W dniu 20 czerwca 2022r. Nadleśnictwo Wymiarki zorganizowało akcję pod hasłem #sprzątaMY, której wspólnie z PGL Lasy Państwowe patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Sprzątanie lasów odbyło sie na terenie leśnictwa Wymiarki.

W akcji w Wymiarkach wzięły udział dzieci z klasy 7 Szkoły Podstawowej w Witoszynie w obecności pracowników nadleśnictwa.

Podczas kilkugodzinnego godzinnego spotkania przeprowadzono rozmowę połączoną ze wspólną dyskusją nad zjawiskiem zaśmiecania lasów przez ludzi, o konsekwencji tych działań oraz o możliwości przeciwdziałania tak bezmyślnemu postępowaniu. Wskazano na problem zbyt słabej edukacji dzieci i młodzieży zarówno w domach jak i w szkołach. Omówiono również podstawowe zasady recyklingu śmieci oraz wskazano praktyczne metody pomocy w walce ze zjawiskiem wyrzucania śmieci do lasu. Następnie wszyscy wspólnie wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci ruszyli w teren, aby pozbierać pozostawione w lesie odpady. W sumie udało się zebrać prawie tonę śmieci.

Na zakończenie tego pracowitego dnia uczniowie mieli możliwość zrelaksowania się podczas rozmaitych gier leśnych, które przygotował edukator nadleśnictwa Pan Jerzy Szczygieł oraz upiec kiełbaskę na ognisku.

 

Wszystkim uczestnikom akcji #sprzątaMY gratulujemy i dziękujemy w imieniu PGL LP oraz wszystkich mieszkańców lasów.

Wszystkich zapraszamy do całorocznego sprzątania naszych wspólnych lasów.