Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich
Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.
W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.
Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!
Telefon interwencyjny
578 710 360 lub 530 857 783
Dodatkowe informacje
Asset Publisher
Rozmowy w sprawie wspólnych projektów transgranicznych
Rozmowy w sprawie wspólnych projektów transgranicznych
W Centrum spotkań leśników Polskich i Niemieckich w Wymiarkach obradowano na temat możliwości złożenia wspólnego wniosku o dofinansowanie działań transgranicznych
Leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki w ramach podpisanego porozumienia o współpracy transgranicznej z Powiatem Görlitz (Landkreis Görlitz) zorganizowali w dniu 29 sierpnia 2023 spotkanie w celu rozeznania możliwości ubiegania się o środki finansowe z Programu Interreg Polska – Saksonia 2021-2027.
fot. J.Karwański
Spotkanie dotyczyło uzgodnienia możliwych do realizacji działań przez partnerów z Polski i Niemiec. Ustalono że podjęta zostanie próba pozyskania środków finansowych w ramach Priorytetu 2: Pogranicze otwarte na edukację, kulturę i turystykę. Na chwilę obecną wstępne deklaracje wspólnego aplikowania o zewnętrzne środki finansowe złożyli: Nadleśnictwo Wymiarki, Nadleśnictwo Lipinki, Fundacja Natura Polska, Powiat Görlitz, Centrum Edukacji Ekologicznej Wilk z miejscowości Rietschen oraz Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga z Görlitz. Lista partnerów nie została ostatecznie zamknięta i możliwe jest powiększenie tego grona.
W wyniku dyskusji uzgodniono, że realizowane będą dalsze, wspólne spotkania ukierunkowane na rzecz rozwoju pogranicza polsko-niemieckiego.