Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
 
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
 
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
 
Plan Urządzenia Lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
 
Obowiązujący dla naszego Nadleśnictwa Plan Urządzania Lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„AMATORZY” PĘDÓW CZARNEJ JAGODY

„AMATORZY” PĘDÓW CZARNEJ JAGODY

Z przykrością należy stwierdzić, że ustępująca w minionym tygodniu pokrywa śnieżna stała się przyczynkiem do wzmożenia szkodnictwa leśnego na obszarach leśnych.

W sobotę 20 lutego 2021 r. pracownicy Służby Leśnej Nadleśnictwa Wymiarki udaremnili wywóz z lasu nielegalnie pozyskanych pędów borówki czernicy (Vaccinium myrtillus L.). Ta wieloletnia krzewinka jest powszechnie wykorzystywana jako roślina jadalna i lecznicza. W tym konkretnym przypadku ścięte pędy, paczkowane były już w lesie, w  mniejsze i większe wiązki. Prawdopodobnie tak przygotowany materiał miał zostać wywieziony za granicę i być wykorzystany jako element ozdób florystycznych i stroików.

fot. W.Kazimir

Jak się okazało sprawcami dewastacji runa leśnego było dwunastu obywateli Mołdawi, którzy ujęci zostali na gorącym uczynku. Szybka i sprawna akcja Straży Leśnej i Policji doprowadziła do zatrzymania wszystkich sprawców i przewiezieniu ich na komisariat policji gdzie toczyły się dalsze czynności.

Należy nadmienić, że na terenie Nadleśnictwa Wymiarki jak dotąd nie odnotowano tak zorganizowanego procederu z udziałem cudzoziemców.

W związku z zaistniałą sytuacja Nadleśnictwo Wymiarki apeluje o rozsądek i zachowanie naturalnych zasobów przyrodniczych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ponadto informujemy, że wszelkie przejawy szkodnictwa leśnego będą z pełną stanowczością i surowością zwalczane na naszym terenie.

Autor J.Karwański