Wydawca treści Wydawca treści

pozyskanie

Ocenia się, że „na pniu" obecnie w lasach Polski mamy 1,5 mld m3 drewna. W N-ctwie Wymiarki w ostatnich latach pozyskiwało średnio 70 tyś. m3 drewna z czego ok. 40 % jest pozyskiwane przez użytkowanie rębne. Reszta drewna jaką Nadleśnictwo Wymiarki pozyskuje pochodzi z zabiegów hodowlanych, które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój d-nów. Dzięki temu zasobność naszych lasów stale rośnie.

Najczęściej stosowaną metodą pozyskiwania drewna w nadleśnictwie jest metoda sortymentowa oraz dłużycowa, co jest uwarunkowane obecnym popytem na taki właśnie surowiec.

Zadania średnioroczne wg PUL na lata 2020-2029

1. Pozyskanie grubizny (netto) – 112 367 m3 z tego w użytkowaniu:

  • ~przedrębnym - 57 270 m3
  • ~rębnym - 55 097 m3

2. Powierzchnia użytkowania rębnego – 243 ha

3. Powierzchnia użytkowania przedrębnego przedstawia się następująco:

  • pow. trzebieży wczesnych - 284 ha,
  • pow. trzebieży późnych - 1 178ha,
  • pow. czyszczeń późnych - 23 ha.

W N-ctwie Wymiarki pracują najnowocześniejsze maszyny do pozyskiwania i zrywki drewna – harwestery, forwardery i skiddery. Są one własnością firm-zakładów usług leśnych- wykonujących prace leśne.

W wymiarkowskich lasach nie brakuje jednak miejsc, gdzie wciąż bardziej ekonomiczne i wydajne są tradycyjne ręczne metody pracy – pilarką i ciągnikiem.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Choinka od leśników dojechała do Winnego Grodu

Choinka od leśników dojechała do Winnego Grodu

Choinka z lasu, zdobiąca Zieloną Górę to już tradycja zielonogórskich leśników. Tegoroczne drzewo świąteczne przygotowali leśnicy z Nadleśnictwa Sulechów.

Od czterech lat RDLP w Zielonej Górze przekazuje choinkę z lasu dla zielonogórzan. Już 3 grudnia br., aby zdążyć przed Mikołajkami, dwunastometrowy świerk w pełnej eskorcie leśników i pod czujnym okiem zielonogórskiej policji podążał do Winnego Grodu wyspecjalizowanym sprzętem Ośrodka Transportu Leśnego w Świebodzinie.


Choinka z lasu została zamontowana na zielonogórskim deptaku, tuż przy Ratuszu (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Corocznie, zielonogórskie nadleśnictwa poszukują wyjątkowego drzewa, które będzie zdobiło starówkę. I tak w minionych latach mieszkańcy Zielonej Góry mogli podziwiać świerka z Nadleśnictwa Nowa Sól, dwukrotnie świąteczną atmosferę umilała jodłowa choinka z Nadleśnictwa Babimost. Natomiast tegoroczne drzewo, które było poszukiwane w regionie dyrekcji przez kilka ostatnich tygodni, przygotowali leśnicy z Nadleśnictwa Sulechów.


Leśnicy już czterech lat przekazują choinkę dla Miasta Zielona Góra, którą rozświetlają wspólnie z włodarzami miasta w trakcie Miejskich Mikołajek, w tym roku będzie nieco inaczej - bo online (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Ten około dwudziestoletni świerk, który będzie zdobił serce starówki, wyhodowany został na plantacji choinkowej w sulechowskich lasach. Nie wiemy jeszcze, choć już się rozglądamy, jaka będzie choinka za rok…Być może na pięciolecie mikołajkowej inicjatywy zielonogórskich leśników uda się znaleźć sosnę? W końcu to królowa naszych lasów, a dawniej właśnie ten gatunek drzewa często zdobił nasze domostwa w okresie bożonarodzeniowym.


Prace nad udekorowaniem świątecznego drzewa przez Miasto Zielona Góra zostały rozpoczęte i już od 4 grudnia będzie można podziwiać blask naturalnej choinki z lubuskich lasów (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Mimo tego, że w tym roku 6 grudnia nie będzie możliwe zorganizowanie Mikołajek Miejskich, tym samym nie nastąpi tradycyjne rozświetlenie żywej choinki przez włodarzy miasta i leśników, to na pewno uroczystej iluminacji nie zabraknie! Zatem zapraszamy na spotkanie online, już 4 grudnia o godz. 16:00, na profilu Facebook Miasta Zielona Góra, w trakcie którego będziemy mogli wspólnie zobaczyć jak Winny Gród rozświetla się na święta.


Wspominając zeszłoroczną imprezę mikołajkową życzymy wszystkim żebyśmy w 2021 roku mogli wspólnie roświetlić choinkę w sercu Zielonej Góry (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Jednocześnie zachęcamy do śledzenia regionalnego profilu Facebook, na którym opublikowaliśmy relację "choinkową" i zapraszamy również do dzielenia się w komentarzach własną fotogalerią przy choince z lasu.