Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warto zobaczyć

Nadleśnictwo Wymiarki ze względu na niepowtarzalną charakterystykę przyrodniczo - krajobrazową jest bardzo atrakcyjnym miejscem wypoczynku i turystyki wielu Polaków.

Corocznie nasze lasy odwiedzają zwolennicy grzybobrania, zbieracze borówek oraz wielu innych bogactw jakie oferują nasze bory. 

Sąsiedztwo przepływającej, granicznej rzeki Nysy Łużyckiej daje możliwość wędkowania oraz kajakarskich i pontonowych spływów nie tylko Polakom ale również innym obywatelom UE. W gospodarstwach agroturystycznych można skorzystać z przejażdżek konnych,  kajaków i rowerów wodnych.        

Przez teren Nadleśnictwa przebiega 6 oznaczonych ścieżek rowerowych tworzących tzw. "Koronę Wymiarek".

W północno - zachodniej części Nadleśnictwa można podziwiać piękno Parku Krajobrazowego "Łuk Mużakowa". Przez teren Nadleśnictwa przebiega 15 południk, co oznaczone jest granitową płytą,umieszczoną  w oddziale leśnictwa Spalone, obręb Wymiarki.

Nadleśnictwa Wymiarki udostępnia również swoje drogi leśne do organizowania imprez masowych tj; rajdu motorów oraz samochodów terenowych. 

Spośród obiektów kultury materialnej należy wymienić kościoły parafialne i filialne w : Bogumiłowie, Lipnej, Piotrowie, Witoszynie Dolnym. Na szczególną uwagę zasługują: średniowieczny kościół filialny w Lutynce zbudowany prawdopodobnie w XIII wieku- murowany z kamienia, a także ruiny klasztoru w Straszowie oraz „Wieża Głodowa" w Przewozie.

Tereny obwodów łowieckich bogate w różnorodną zwierzynę ściągają amatorów polowań z Polski i zagranicy. Rzadkie gatunki drzew jakie można odnaleźć w naszych lasach to np. : sosna wejmutka, sosny smołowa, daglezja oraz kasztan jadalny.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WIECZÓR AUTORSKI

WIECZÓR AUTORSKI

Nadleśnictwo Wymiarki wspólnie z Urzędem Gminy Przewóz zorganizowało w dniu 19 maja 2023 r. wieczór autorski z Panem Andrzejem Szelążkiem, Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i autorem książki „Dzieci Wojny Historie Prawdziwe Ocalić od zapomnienia”.

Autor, leśnik w trzecim pokoleniu podjął się trudu spisania historii repatriantów, którzy wskutek wydarzeń II wojny światowej trafili na tzw. Ziemie Odzyskane. Sam bohater spotkania jest potomkiem „Dzieci Wojny”, którego rodzina wyjechała z położonej w dzisiejszej Ukrainie miejscowości Milczyce i osiedliła się w zachodniopomorskich Brwicach.

Wybór miejsca spotkania autorskiego nie był przypadkowy, bowiem większość osób żyjących w miejscowości Lipna pochodzi właśnie z wspomnianych Milczyc. W efekcie duża część społeczeństwa zamieszkującego Brwice i Lipną posiada wspólne więzy rodzinne.

Drugim prelegentem przybyłym na wieczór autorski był Augustyn Wiernicki, autor książki "Śladami Polskich Dzieci Wojny" i jednocześnie Prezes Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Dzieci Wojny.

Obaj prelegenci w swoich wystąpieniach podkreślali jak ważne jest zachowanie prawdy historycznej oraz konieczność uszanowania przeżyć i doznanych cierpień przez repatriantów z okresu II wojny światowej.

fot. J.Karwańska

Wydarzenie uświetnił występ dzieci z zespołu „Szyk” działającym przy Bibliotece i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju pod opieką instruktor Elżbiety Moski. Dzieci zaśpiewały piosemnki patriotyczne związane z tematyką spotkania.

fot. J.Karwańska

Ponadto Pan Andrzej Szelążek zaprezentował swoje płaskorzeźby wykonane z drewna lipowego inspirowane motywami przyrodniczymi, sakralnymi i środowiskiem leśnym.

fot. J.Karwańska

Spotkanie cieszyło się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności o czym świadczyła duża frekwencja przybyłych słuchaczy. Wspólne działanie nadleśnictwa i samorządu terytorialnego pozwoliło na wspomnienia bliskie sercom okolicznych mieszkańców oraz stanowiły powód do spotkania „wielkiej milczyckiej rodziny ”.