Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„PALCE DIABŁA” W NADLEŚNICTWIE WYMIARKI

„PALCE DIABŁA” W NADLEŚNICTWIE WYMIARKI

PALCE DIABŁA, OŚMIORNICA LUB TASMAŃSKI DIABEŁ TO KILKA PSEUDONIMÓW RZADKIEGO GRZYBA Z RODZINY SROMOTNIKOWATYCH.

W związku z trwającym sezonem grzybowym do niecodziennego odkrycia doszło w lasach Nadleśnictwa Wymiarki. Udało się zlokalizować i zidentyfikować rzadki gatunek grzyba o nazwie okratek australijski (Clathrus archeri). Jest to grzyb z rodziny sromotnikowatych, o wysokości około 15 cm. Po osiągnięciu dojrzałości owocnik przybiera kształt rozgwiazdy i pęka na 4-6 ramion o koralowoczerwonym zabarwieniu. Jego dolna część jest porowata i biała lub białoszara. Uważa się, że pochodzi z Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii. Przywędrował najprawdopodobniej wraz z ziemią i roślinami sprowadzonymi z Australii do Europy. W Polsce po raz pierwszy występowanie tego gatunku zaobserwowano w 1975 r. w okolicy Biłgoraja.

Nietypowy kształt dojrzałego owocnika spowodował, że grzyb ten otrzymał również kilka nazw potocznych takich jak: Palce Diabła, Ośmiornica lub Tasmański Diabeł.

W lasach Nadleśnictwa Wymiarki grzyb ten został zidentyfikowany w bezpośrednim sąsiedztwie Nysy Łużyckiej stanowiącej granicę z Republiką Federalną Niemiec, co rodzi domniemanie, że właśnie rzeka mogła być wektorem przeniesienia zarodników tego gatunku.

Informujemy także, że okratek australijski wydziela bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach padliny.