Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Lasy Nadleśnictwa Wymiarki zaliczane są do I (najwyższej) kategorii zagrożenia pożarowego. Z zagrożeniem pożarowym mamy do czynienia wówczas, gdy zachodzą takie warunki, przy których możliwe jest powstanie niekontrolowanego procesu spalania, wymagającego zorganizowanej akcji do jego likwidacji.

Główną przyczyną powstania pożarów w lesie jest nieostrożne obchodzenie się z ogniem, podpalenia oraz przerzuty z gruntów nieleśnych. Niebezpieczeństwo powstawania pożarów związane jest również ze zwiększoną penetracją lasów przez turystów i miejscową ludność podczas zbioru jagód i grzybów w okresie lata i jesieni. Wówczas najbardziej narażone na pożary są drzewostany położone w sąsiedztwie uczęszczanych dróg. Także duży ruch kołowy na drogach krajowych zwiększa zagrożenie pożarowe. 

Aby skutecznie ograniczać zagrożenie pożarowe  Nadleśnictwo Wymiarki zabezpiecza nasz lasy po przez:

  • utrzymywanie pasów biologicznych i pasów przeciwpożarowych oraz dróg pożarowych,
  • ciągłą obserwację z wykorzystaniem sieci-obserwacyjno alarmowej, składającej się z 3 dostrzegalni znajdujących się na naszym terenie oraz dostrzegalni z sąsiednich Nadleśnictw, z których obserwacja prowadzona jest bezpośrednio przez obserwatorów,
  • pracę punktu alarmowego Nadleśnictwa wyposażonego w mapę operacyjną, radiotelefon, mapę numeryczną, plan obrony przeciwpozarowej lasu, kancelarię map,
  • prowadzenie w okresie dużego zagrożenia pożarowego dyżurów domowych oraz patroli pracowników Straży Leśnej a w wyjątkowych sytuacjach po przez wprowadzanie przez Nadleśniczego okresowego zakazu wstępu do lasu,
  • prognozowanie zagrożenia pożarowego terenu Nadleśnictwa opartego o dane miejscowego punktu.

Do prowadzenia akcji gaśniczej poza ścisłą współpracą z Komendami Powiatowymi PSP w Żarach i Żaganiu oraz jednostkami OSP położonymi na terenie N-ctwa, Nadleśnictwo posiada samochód gaśniczy, motopompę, lądowisko, bazę podręcznego sprzętu przeciwpożarowego oraz ok. 40 punktów czerpania wody.

Na szeroką skalę prowadzona jest także akcja propagandowo - informacyjna oraz różnego rodzaju szkolenia, podnoszące kwalifikacje zawodowe pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową w Nadleśnictwie.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja Straży Leśnej - „Jesień 22”.

Akcja Straży Leśnej - „Jesień 22”.

W dniach 21 września – 8 października br. uruchomiona zostaje centralna akcja Straży Leśnej pod kryptonimem „Jesień 22”.

Akcja realizowana poprzez działania kontrolno-prewencyjne ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa. Czas intensywnego grzybobrania jest do tego idealnym okresem. Strażnicy PGL LP we współpracy z innymi służbami zadbają o zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym lasy oraz zapobieganie ewentualnym wykroczeniom.

PAMIĘTAJ: Do lasu wjechać można drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

W trakcie prowadzonej akcji pracownicy PGL LP będą również reagować i zwalczać wszystkie przejawy szkodnictwa leśnego, a szczególnie te zaliczane do bezprawnego korzystania z lasu i kradzieży drewna. W tym celu zostaną przeprowadzane kontrole drewna, w tym na magazynie oraz środków transportujących surowiec drzewny. Wszystkie działania będą realizowane w uzupełnieniu o technikę zdalnego monitorowania terenów leśnych (kamery leśne, fotopułapki, drony).

 

Zbierając grzyby PAMIĘTAJ, aby zabrać ze sobą do domu wszystkie zużyte opakowania.

 

 

Centralna akcja straży leśnej pod kryptonimem „Jesień 22” potrwa od 21 września do 8 października br. W tym czasie funkcjonariusze straży leśnej będą patrolować tereny leśne i dbać o bezpieczne korzystanie z lasu osób w nich przebywających oraz chronić zasoby przyrodnicze.  Osobom, które nie przestrzegają przepisów grozi grzywna - mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Akcja będzie prowadzona we współpracy z innymi służbami, m.in. policją.