Wydawca treści
Zagrożenie pożarowe
Lasy Nadleśnictwa Wymiarki zaliczane są do I (najwyższej) kategorii zagrożenia pożarowego. Z zagrożeniem pożarowym mamy do czynienia wówczas, gdy zachodzą takie warunki, przy których możliwe jest powstanie niekontrolowanego procesu spalania, wymagającego zorganizowanej akcji do jego likwidacji.
Główną przyczyną powstania pożarów w lesie jest nieostrożne obchodzenie się z ogniem, podpalenia oraz przerzuty z gruntów nieleśnych. Niebezpieczeństwo powstawania pożarów związane jest również ze zwiększoną penetracją lasów przez turystów i miejscową ludność podczas zbioru jagód i grzybów w okresie lata i jesieni. Wówczas najbardziej narażone na pożary są drzewostany położone w sąsiedztwie uczęszczanych dróg. Także duży ruch kołowy na drogach krajowych zwiększa zagrożenie pożarowe.
Aby skutecznie ograniczać zagrożenie pożarowe Nadleśnictwo Wymiarki zabezpiecza nasz lasy po przez:
- utrzymywanie pasów biologicznych i pasów przeciwpożarowych oraz dróg pożarowych,
- ciągłą obserwację z wykorzystaniem sieci-obserwacyjno alarmowej, składającej się z 3 dostrzegalni znajdujących się na naszym terenie oraz dostrzegalni z sąsiednich Nadleśnictw, z których obserwacja prowadzona jest bezpośrednio przez obserwatorów,
- pracę punktu alarmowego Nadleśnictwa wyposażonego w mapę operacyjną, radiotelefon, mapę numeryczną, plan obrony przeciwpozarowej lasu, kancelarię map,
- prowadzenie w okresie dużego zagrożenia pożarowego dyżurów domowych oraz patroli pracowników Straży Leśnej a w wyjątkowych sytuacjach po przez wprowadzanie przez Nadleśniczego okresowego zakazu wstępu do lasu,
- prognozowanie zagrożenia pożarowego terenu Nadleśnictwa opartego o dane miejscowego punktu.
Do prowadzenia akcji gaśniczej poza ścisłą współpracą z Komendami Powiatowymi PSP w Żarach i Żaganiu oraz jednostkami OSP położonymi na terenie N-ctwa, Nadleśnictwo posiada samochód gaśniczy, motopompę, lądowisko, bazę podręcznego sprzętu przeciwpożarowego oraz ok. 40 punktów czerpania wody.
Na szeroką skalę prowadzona jest także akcja propagandowo - informacyjna oraz różnego rodzaju szkolenia, podnoszące kwalifikacje zawodowe pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową w Nadleśnictwie.
Najnowsze aktualności
DOBRA PASSA DLA GRZYBIARZY ROZPOCZĘTA
DOBRA PASSA DLA GRZYBIARZY ROZPOCZĘTA
Okres stosunkowo ciepłej jesieni połączonej z obfitymi opadami deszczu sprawił, że w naszych lasach nastąpił swoisty wysyp grzybów. Dla wielu osób grzybobranie to hobby, ale również okres kiedy można pozyskać smaczne okazy stanowiące składniki do wielu nietuzinkowych dań. Jest to także czas, kiedy wiele osób wybiera się do lasu.
W związku z powyższym chcielibyśmy przybliżyć kilka zasad związanych z tym zagadnieniem aby każde grzybobranie było dla nas zdrowe, satysfakcjonujące i bezpieczne.
Należy pamiętać, że grzyby są równie smaczne, co niebezpieczne, zwłaszcza wówczas, gdy ich od siebie nie odróżniamy. W Polsce występuje aż 3300 gatunków grzybów, z których tylko 44 gatunki jako jadalne zostały dopuszczone do użytku przez Ministerstwo Zdrowia. Należy też pamiętać, że 200 gatunków grzybów jest trujących, z czego kilka śmiertelnie.
Nasze wieloletnie doświadczenia wskazują, że w trakcie grzybobrania wielu amatorów tego zajęcia traci orientacje terenową w lesie. Dlatego też prezentujemy kilka podstawowych zasad umożliwiających zidentyfikowanie swojego położenia, co przyspieszy także sprowadzenie pomocy w razie potrzeby.
Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki funkcjonuje pięć miejsc postoju pojazdów zlokalizowanych przy drogach publicznych, gdzie można zaparkować samochód wybierając się na grzyby.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie z poziomu aplikacji Mbdl [link2] (android) lub [link3] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego. Dodatkowo w aplikacji Mbdl można pobrać dane offline które działają w aplikacji pomimo braku internetu.
Aby móc zlokalizować się w dostępnym obszarze pomimo braku zasięgu, polecamy ściągnięcie mapy offline [załącznik poniżej] i postępowanie zgodnie z instrukcją [załącznik poniżej]