Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„AMATORZY” PĘDÓW CZARNEJ JAGODY

„AMATORZY” PĘDÓW CZARNEJ JAGODY

Z przykrością należy stwierdzić, że ustępująca w minionym tygodniu pokrywa śnieżna stała się przyczynkiem do wzmożenia szkodnictwa leśnego na obszarach leśnych.

W sobotę 20 lutego 2021 r. pracownicy Służby Leśnej Nadleśnictwa Wymiarki udaremnili wywóz z lasu nielegalnie pozyskanych pędów borówki czernicy (Vaccinium myrtillus L.). Ta wieloletnia krzewinka jest powszechnie wykorzystywana jako roślina jadalna i lecznicza. W tym konkretnym przypadku ścięte pędy, paczkowane były już w lesie, w  mniejsze i większe wiązki. Prawdopodobnie tak przygotowany materiał miał zostać wywieziony za granicę i być wykorzystany jako element ozdób florystycznych i stroików.

fot. W.Kazimir

Jak się okazało sprawcami dewastacji runa leśnego było dwunastu obywateli Mołdawi, którzy ujęci zostali na gorącym uczynku. Szybka i sprawna akcja Straży Leśnej i Policji doprowadziła do zatrzymania wszystkich sprawców i przewiezieniu ich na komisariat policji gdzie toczyły się dalsze czynności.

Należy nadmienić, że na terenie Nadleśnictwa Wymiarki jak dotąd nie odnotowano tak zorganizowanego procederu z udziałem cudzoziemców.

W związku z zaistniałą sytuacja Nadleśnictwo Wymiarki apeluje o rozsądek i zachowanie naturalnych zasobów przyrodniczych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ponadto informujemy, że wszelkie przejawy szkodnictwa leśnego będą z pełną stanowczością i surowością zwalczane na naszym terenie.

Autor J.Karwański