Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

AKCJA „JESIEŃ 23” – OCHRONA PRZYRODY I BEZPIECZEŃSTWO LUDZI PRIORYTETEM STRAŻY LEŚNEJ

AKCJA „JESIEŃ 23” – OCHRONA PRZYRODY I BEZPIECZEŃSTWO LUDZI PRIORYTETEM STRAŻY LEŚNEJ

Nadrzędnym celem akcji Straży Leśnej, realizowanej pod kryptonimem "Jesień 23" jest ochrona bogactw przyrodniczych oraz zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim miłośnikom lasu. W obliczu trwającego sezonu grzybobrania, troska o zachowanie równowagi ekosystemu staje się priorytetem!

Jesień nie tylko sprzyja poszukiwaniom grzybów, ale również obfituje w inne leśne smakołyki. To czas, gdy las prezentuje się w pełnej krasie, a dojrzałe owoce i nasiona drzew kuszą zbieraczy (jak np. orzechy laskowe). Podejmując wyprawę w malownicze ostępy leśne, pamiętajmy o konieczności zachowania bezpieczeństwa zarówno dla siebie, jak i innych. Ochrona przyrody to nieodłączny element misji Straży Leśnej. Ważne jest także przeciwdziałanie degradacji środowiska, takiej jak rozjeżdżanie ściółki, czy nieodpowiednie zachowania, które mogą zakłócać spokój zwierząt. Niestety, w ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do zaśmiecania lasów, a także kradzieży drewna. W odpowiedzi na te wyzwania, akcja "Jesień 23" skupia się na szeroko pojętym bezpieczeństwie - zarówno dla ludzi, jak i dla lasu - poprzez podejmowanie działań prewencyjnych.

Od 18 września do 8 października br. na terenie Lasów Państwowych wzmożone będą patrole Straży Leśnej, w ramach akcji kontrolno-prewencyjnej „Jesień 23”.

W tej ogólnopolskiej akcji weźmie udział około tysiąca strażników leśnych, a także włączą się inne  służby, odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Nadrzędnym celem jest przeprowadzenie działań prewencyjnych i kontrolnych w taki sposób, aby zapewnić ludziom bezpieczne korzystanie z terenów leśnych, ochronę zasobów przyrodniczych oraz w sytuacji koniecznej egzekwowanie od osób korzystających z lasów zachowań, zgodnych z obowiązującymi przepisami. Straż Leśna, w ramach cyklicznej akcji, prowadzi działania z wykorzystaniem narzędzi do zdalnego monitorowania terenów leśnych (kamer leśnych, fotopułapek i dronów).

- W minionym roku, podczas akcji „Jesień 22”, na terenie dwudziestu nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze, strażnicy leśni podczas służb patrolowych przeprowadzili 592 interwencji, wymagających wyjaśnienia wobec osób przebywających w lesie. Odnotowano 356  wykroczeń - w szczególności w związku z art. 161 KW , czyli z nieuprawnionym wjazdem pojazdem silnikowym do lasu, nałożono 98 mandatów karnych oraz zastosowano 256 pouczeń w trybie art. 41 KW. Pozostałe ujawnione czyny to 25 przypadków kradzieży drewna i 18 przypadków nielegalnego wyrębu drzewa. Odnotowano także 1 przypadek kłusownictwa, przypadek kradzieży innego mienia niż drewno oraz inne przypadki bezprawnego korzystania z lasu. Prowadzone były także kontrole pojazdów transportujących drewno. Wiele spotkań strażników leśnych z osobami przebywającymi w lesie miało także charakter edukacyjny i informacyjny, np. w zakresie bezpiecznego parkowania w lesie w miejscach do tego wyznaczonych, czy tez korzystania z bezpłatnej aplikacji mBDL – relacjonuje Paweł Wcisło, naczelnik Wydziału Obronności i Ochrony Mienia w RDLP w Zielonej Górze.

Wybierając się na spacer do lasu warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Można skorzystać z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach – link), która umożliwia weryfikacje tras, dzięki czemu możliwe będzie bezpieczne, zgodnego z prawem poruszanie się pojazdem oraz zaparkowanie, czy też udostepnienie swojej lokalizacji.

Przydatnym narzędziem jest także portal online „Czas w las” (link), obejmujący cały obszar Polski. Można tu znaleźć atrakcyjne miejsca do odwiedzenia, lokalizację miejsc postojowych, czy też gotowe pomysły na wyprawy. Wspomniane propozycje mogą nie tylko uatrakcyjnić wyjście/wyjazd do lasu, ale przede wszystkim wpłynąć na bezpieczne zaplanowanie wyprawy w leśne ostępy. Zachęcamy do korzystania z tej ciekawej oferty, ponieważ polskie lasy – zajmujące niemal 1/3 powierzchni kraju są niezwykle urokliwe. Pamiętajmy też, że las pełni ważne funkcje – przyrodnicze, społeczne i gospodarcze. Oczywiście korzystanie z dobrodziejstw jest w Polsce bezpłatne i legalne, o ile prowadzone jest zgodnie z obowiązującymi przepisami.