Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Choinka od leśników dojechała do Winnego Grodu

Choinka od leśników dojechała do Winnego Grodu

Choinka z lasu, zdobiąca Zieloną Górę to już tradycja zielonogórskich leśników. Tegoroczne drzewo świąteczne przygotowali leśnicy z Nadleśnictwa Sulechów.

Od czterech lat RDLP w Zielonej Górze przekazuje choinkę z lasu dla zielonogórzan. Już 3 grudnia br., aby zdążyć przed Mikołajkami, dwunastometrowy świerk w pełnej eskorcie leśników i pod czujnym okiem zielonogórskiej policji podążał do Winnego Grodu wyspecjalizowanym sprzętem Ośrodka Transportu Leśnego w Świebodzinie.


Choinka z lasu została zamontowana na zielonogórskim deptaku, tuż przy Ratuszu (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Corocznie, zielonogórskie nadleśnictwa poszukują wyjątkowego drzewa, które będzie zdobiło starówkę. I tak w minionych latach mieszkańcy Zielonej Góry mogli podziwiać świerka z Nadleśnictwa Nowa Sól, dwukrotnie świąteczną atmosferę umilała jodłowa choinka z Nadleśnictwa Babimost. Natomiast tegoroczne drzewo, które było poszukiwane w regionie dyrekcji przez kilka ostatnich tygodni, przygotowali leśnicy z Nadleśnictwa Sulechów.


Leśnicy już czterech lat przekazują choinkę dla Miasta Zielona Góra, którą rozświetlają wspólnie z włodarzami miasta w trakcie Miejskich Mikołajek, w tym roku będzie nieco inaczej - bo online (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Ten około dwudziestoletni świerk, który będzie zdobił serce starówki, wyhodowany został na plantacji choinkowej w sulechowskich lasach. Nie wiemy jeszcze, choć już się rozglądamy, jaka będzie choinka za rok…Być może na pięciolecie mikołajkowej inicjatywy zielonogórskich leśników uda się znaleźć sosnę? W końcu to królowa naszych lasów, a dawniej właśnie ten gatunek drzewa często zdobił nasze domostwa w okresie bożonarodzeniowym.


Prace nad udekorowaniem świątecznego drzewa przez Miasto Zielona Góra zostały rozpoczęte i już od 4 grudnia będzie można podziwiać blask naturalnej choinki z lubuskich lasów (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Mimo tego, że w tym roku 6 grudnia nie będzie możliwe zorganizowanie Mikołajek Miejskich, tym samym nie nastąpi tradycyjne rozświetlenie żywej choinki przez włodarzy miasta i leśników, to na pewno uroczystej iluminacji nie zabraknie! Zatem zapraszamy na spotkanie online, już 4 grudnia o godz. 16:00, na profilu Facebook Miasta Zielona Góra, w trakcie którego będziemy mogli wspólnie zobaczyć jak Winny Gród rozświetla się na święta.


Wspominając zeszłoroczną imprezę mikołajkową życzymy wszystkim żebyśmy w 2021 roku mogli wspólnie roświetlić choinkę w sercu Zielonej Góry (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Jednocześnie zachęcamy do śledzenia regionalnego profilu Facebook, na którym opublikowaliśmy relację "choinkową" i zapraszamy również do dzielenia się w komentarzach własną fotogalerią przy choince z lasu.