Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OPERACJA CZYSTA RZEKA W DRUGIEJ ODSŁONIE

OPERACJA CZYSTA RZEKA W DRUGIEJ ODSŁONIE

Pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi włączyli się w 6 edycję operacji Czysta Rzeka.

Inicjatywa ta funkcjonuje od 2019 r. i jest największą akcją społecznego sprzątania rzek w Polsce, która działa w oparciu o powołane Sztaby Lokalne.

W bieżącym roku pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki zarejestrowali sztab lokalny pn. Czysta Nysa Łużycka. Była to już druga odsłona przedmiotowej akcji realizowana na trenie nadleśnictwa. Debiut naszych działań miał miejsce w 2023 r.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność dbania o otaczającą człowieka przyrodę oraz sprzątanie śmieci z rzek, ich linii brzegowych oraz okolicy.

W sobotnie popołudnie pracownicy nadleśnictwa wraz z rodzinami przystąpili do sprzątania linii brzegowej Nysy Łużyckiej przepływającej w okolicach miejscowości Sobolice, stanowiącej jednocześnie granicę państwa. W inicjatywie uczestniczyła również osobiście Pani Ewelina Rzepka – Wójt Gminy Przewóz, na terenie której realizowane było sprzątanie.

W efekcie podniesione śmieci trafiły do 67 worków o pojemności 120 litrów każdy. W nadrzecznych szuwarach odnaleziono również porzucone dwie lodówki! Objętość zebranych śmieci to ponad 7 metrów sześciennych, czyli pełny kontener wywożony przez śmieciarki. Podkreślenia wymaga fakt, że tak duże ilości śmieci zebrano na odcinku zaledwie 3 km rzeki.

Nasze działania pozwoliły na zaprezentowanie właściwej odsłony walorów przyrodniczych otoczenia rzeki oraz wyeliminowały odpady ze środowiska.

Operacja Czysta Rzeka w liczbach stan na 17.04.2024r.:

  • 20 500 uczestników w całej Polsce
  • 791 lokalnych akcji sprzątania
  • 141 ton uprzątniętych odpadów  

Dziękujemy wszystkim uczestnikom „wiosennych porządków” za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas.

Podsumowaniem zorganizowanego wydarzenia mogą stanowić słowa jednej z uczestniczek „młodego pokolenia”, 5-letniej Nadii, która stwierdziła na zakończenie: „Teraz już będzie tutaj ładnie i czysto.”

Zachęcamy do włączenia się do przedmiotowej inicjatywy wszystkich ludzi czynu oraz społeczności lokalne, którym otaczająca nas przyroda nie jest obojętna.

Spotkajmy się nad rzeką i zróbmy coś dla Ziemi !!!

Autor J.Karwański/J.Kazimir