Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZABIEGI AGROLOTNICZE

ZABIEGI AGROLOTNICZE

Nadleśnictwo Wymiarki informuje o planowanych w 2025 r. zabiegach zwalczania populacji szkodliwych owadów drzewostanów sosnowych gatunku Strzygonia Choinówka (Panolis flammea) z zastosowaniem środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego. Informujemy, że zabieg zostanie przeprowadzony na terenie leśnictw Laskowice, Wymiarki, Spalone, Jamno, Straszów, Dąbrówka, Przewóz położonych na terenie następujących gmin: Przewóz, Miasto Gozdnica, Wymiarki, Iłowa, Trzebiel.  

PLANOWANY TERMIN: Zwalczanie strzygoni choinówki odbędzie się przy wykorzystaniu preparatu Confirm w terminie od 27.05.2025 do 15.06.2025 r. Dokładne daty realizacji zabiegu podawane będą na stronie internetowej nadleśnictwa i uzależnione będą od aktualnie panujących warunków pogodowych.

Od dnia 27.05.2025r. Decyzją nr 27/2025 Nadleśniczego Nadleśnictwa Wymiarki z dnia 26 maja 2025 r. zostaje wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu. Treść decyzji wraz z załącznikiem dostępne poniżej.

POWIERZCHNIA ZABIEGU: Łączna planowana powierzchnia zabiegu na terenie Nadleśnictwa Wymiarki wynosi 4576,59 ha i została zobrazowana na poniższych mapach:

Na obszarach objętych planowanym zabiegiem zostanie wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu (Ustawa z dn. 28 września 1991 r. o lasach, art. 26 ust. 3 pkt. 3 Dz.U. z 2025 r. poz. 567 z późn. zm.). Mapa obszaru objętego okresowym zakazem wstępu umieszczona zostanie na stronie internetowej: https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

ZASTOSOWANY ŚRODEK: Na podstawie zezwolenia MRiRW nr R/j- 1/2025 z dnia
02. 04.2025 r. zastosowany zostanie środek ochrony roślin - CONFIRM z dodatkiem adiuwanta Ikar 95 EC.

Etykietę zastosowanego Środka Ochrony Roślin znajdziesz tutaj.

TERMIN PREWENCJI I KARENCJI: Okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie (okres prewencji) wynosi 7 dni. Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji) nie dotyczy lasów.

Informacje odnośnie dokładnej lokalizacji pól zabiegowych oraz terminów zakazów należy weryfikować na stronie wymiarki.zielonagora.lasy.gov.pl/.