Wydawca treści Wydawca treści

hodowla

„Choć cel jest wzniosły i odległy, to droga do niego zaczyna się tu i dziś." (Hans Leibundgut).

Celem, o którym jest mowa w powyższym cytacie jest trwale zrównoważona gospodarka leśna, a drogą prowadzącą do tego celu są zabiegi hodowlane wykonywane przez leśników w poszczególnych stadiach rozwojowych lasu.


Podstawą do planowania czynności hodowlanych jest typ siedliskowy lasu i gospodarczy typ drzewostanu. Rozpoznanie glebowo-siedliskowe oraz skartowanie siedlisk leśnych zostało przeprowadzone w Nadleśnictwie Wymiarki w 1999 roku i zawarte jest w Operacie Siedliskowym wg stanu na dzień 1 stycznia 2000 roku.


Przed wprowadzeniem nowego pokolenia na powierzchniach zrębowych powierzchnie przeznaczone do odnowień muszą być oczyszczone. W tym celu rozdrabnia się pozostałości pozrębowe przy pomocy rozdrabniaczy, lub wyrabia się gałęzie na cele opałowe.


Do odnowienia lasu wykorzystuje się jedno- lub dwuletni materiał sadzeniowy z odkrytym lub zakrytym systemem korzeniowym. Najczęściej stosowaną metodą sadzenia jest sadzenie ręczne pod kostur. Dotyczy ono przede wszystkim gatunków iglastych. Gatunki liściaste sadzi się ręcznie w tzw. jamkę.
Pielęgnowanie gleby w uprawach polega na odchwaszczaniu i uwalnianiu sadzonek z niepożądanych domieszek i rozluźnieniu zwarcia.

W młodnikach wykonuje się przerzedzenia drzewek, usuwa wadliwe i rozpieracze. Zabiegi te noszą nazwę czyszczeń wczesnych lub czyszczeń późnych.


W drągowinach dalej prowadzi się przerzedzanie drzew, wyprzedzając w ten sposób proces naturalnego wydzielania i jednocześnie poprawia warunki wzrostu pozostawionym drzewom. Te zabiegi nazywamy trzebieżami wczesnymi.


Trzebieże późne wykonujemy w starszych drzewostanach. Ich zadaniem jest dalsze rozluźnianie zwarcia, popieranie dobrych jakościowo drzew jak również inicjowanie powstawania odnowienia naturalnego.

Średnie, roczne rozmiary poszczególnych zadań hodowlanych w Nadleśnictwie Wymiarki wg PUL na lata 2020-2029 wynoszą:

  • odnowienia i zalesienia na powierzchni otwartej - 189 ha,
  • odnowienia i zalesienia pod osłoną - 57 ha,
  • podsadzenia produkcyjne - 9,4 ha,
  • dolesianie luk - 0,78 ha,
  • poprawki i uzupełnienia - 0,34 ha.
  • wprowadzanie podszytów (łącznie w 10cio-leciu) - 4,60 ha
  • pielęgnowanie gleby - 42 ha,
  • czyszczenia wczesne - 96 ha,
  • czyszczenia późne - 190 ha.

Pobierz Zasady Hodowli Lasu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

LEŚNIK CUP

LEŚNIK CUP

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. na stadionie w Wymiarkach odbył się turniej piłkarski pn. „LEŚNIK CUP”.

Zmagania o puchar Nadleśnictwa Wymiarki zorganizowane zostały w kategorii Orlik. Rywalizowało ze sobą siedem drużyn skupiających w swoich szeregach młodych piłkarzy. Pogoda tego dnia nie była łaskawa dla zawodników. Jednakże chłodna sobota z silnym wiatrem i opadami deszczu nie osłabiły zapału, determinacji oraz sportowego zacięcia podczas rozgrywek.

W efekcie sportowych zmagań klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:

  1. Klub Piłkarski "Piast" Iłowa,
  2. LZS Czarni Drągowina,
  3. SKS Fiamp-Iskra Wymiarki,
  4. Akademia Piłkarska Falubaz – Żagań,
  5. Zorza Brzeźnica,
  6. KS Sprotavia Szprotawa,
  7. Akademia Piłkarska Falubaz - Krosno Odrzańskie.

Wszystkim drużynom, trenerom i organizatorom serdecznie gratulujemy sprawnego przeprowadzenia turnieju, w  którym nie zabrakło uśmiechu oraz godnego naśladowania ducha fair play.