Wydawca treści
hodowla
„Choć cel jest wzniosły i odległy, to droga do niego zaczyna się tu i dziś." (Hans Leibundgut).
Celem, o którym jest mowa w powyższym cytacie jest trwale zrównoważona gospodarka leśna, a drogą prowadzącą do tego celu są zabiegi hodowlane wykonywane przez leśników w poszczególnych stadiach rozwojowych lasu.
Podstawą do planowania czynności hodowlanych jest typ siedliskowy lasu i gospodarczy typ drzewostanu. Rozpoznanie glebowo-siedliskowe oraz skartowanie siedlisk leśnych zostało przeprowadzone w Nadleśnictwie Wymiarki w 1999 roku i zawarte jest w Operacie Siedliskowym wg stanu na dzień 1 stycznia 2000 roku.
Przed wprowadzeniem nowego pokolenia na powierzchniach zrębowych powierzchnie przeznaczone do odnowień muszą być oczyszczone. W tym celu rozdrabnia się pozostałości pozrębowe przy pomocy rozdrabniaczy, lub wyrabia się gałęzie na cele opałowe.
Do odnowienia lasu wykorzystuje się jedno- lub dwuletni materiał sadzeniowy z odkrytym lub zakrytym systemem korzeniowym. Najczęściej stosowaną metodą sadzenia jest sadzenie ręczne pod kostur. Dotyczy ono przede wszystkim gatunków iglastych. Gatunki liściaste sadzi się ręcznie w tzw. jamkę.
Pielęgnowanie gleby w uprawach polega na odchwaszczaniu i uwalnianiu sadzonek z niepożądanych domieszek i rozluźnieniu zwarcia.
W młodnikach wykonuje się przerzedzenia drzewek, usuwa wadliwe i rozpieracze. Zabiegi te noszą nazwę czyszczeń wczesnych lub czyszczeń późnych.
W drągowinach dalej prowadzi się przerzedzanie drzew, wyprzedzając w ten sposób proces naturalnego wydzielania i jednocześnie poprawia warunki wzrostu pozostawionym drzewom. Te zabiegi nazywamy trzebieżami wczesnymi.
Trzebieże późne wykonujemy w starszych drzewostanach. Ich zadaniem jest dalsze rozluźnianie zwarcia, popieranie dobrych jakościowo drzew jak również inicjowanie powstawania odnowienia naturalnego.
Średnie, roczne rozmiary poszczególnych zadań hodowlanych w Nadleśnictwie Wymiarki wg PUL na lata 2020-2029 wynoszą:
- odnowienia i zalesienia na powierzchni otwartej - 189 ha,
- odnowienia i zalesienia pod osłoną - 57 ha,
- podsadzenia produkcyjne - 9,4 ha,
- dolesianie luk - 0,78 ha,
- poprawki i uzupełnienia - 0,34 ha.
- wprowadzanie podszytów (łącznie w 10cio-leciu) - 4,60 ha
- pielęgnowanie gleby - 42 ha,
- czyszczenia wczesne - 96 ha,
- czyszczenia późne - 190 ha.
Pobierz Zasady Hodowli Lasu.
Najnowsze aktualności
VII BIEG WILKA ZA NAMI
VII BIEG WILKA ZA NAMI
W dniu 6 lipca 2024 r. na terenie Nadleśnictwa Wymiarki odbyła się VII edycja Biegu Wilka. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza przyciągnęła wielu entuzjastów biegania. Trasa była piękna ale i również wymagająca za sprawą bardzo wysokiej temperatury.
Nadleśnictwo Wymiarki było współorganizatorem i jednym z partnerów biegu. Zawodnicy rywalizowali na dystansie 5 km oraz 10 km. Nowością w tym roku był Leśny Marsz Nordic Walking. Dodatkowo zorganizowany został bieg charytatywny „bieg wilczka” na dystansie około 2,0 km, z którego dochód przekazano dla syna Jacka Kaiser leśniczego Leśnictwa Chwalim w Nadleśnictwa Babimost. Łącznie podczas całej akcji charytatywnej udało się zebrać 8 790 zł. Bieg Wilka otwierał trwające dwa dni obchody święta miasta Gozdnica. Na stracie biegu głównego pojawiło sie 182 biegaczy w tym również biegacze z przygranicznych miejscowości Forst oraz Cottbus.
Start biegu głównego foto. J. Kazimir
Leśny Marsz Nordic Walking na dystansie 5 km. Najstarsza uczestniczka miała 73 lata!! Gratulujemy!! foto. J.Kazimir
Wśród zawodników znaleźli się również pracownicy Lasów Państwowych:
- Adriana Matusiak- Nadleśnictwo Zielona Góra
- Artur Krasuski- Nadleśnictwo Węgliniec
- Bartłomiej Michalski- Nadleśnictwo Lipinki
Na zdjęciu zwycięzcy kategorii pracowników LP A.Matusiak oraz B. Michalski foto. A Żyworonek
W Leśnej Osadzie Nadleśnictwa Wymiarki, Lipinki oraz PZŁ Zielona Góra czekały gry i zagadki przyrodnicze oraz sportowe zabawy dla najmłodszych.
Ekipa Nadleśnictwa Wymiarki foto. J.Kazimir
Nie zabrakło również stoiska oraz degustacji produktów marki „Dobre z lasu”, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Promowane produkty spożywcze tej marki pochodzą głównie z lasu, co sprawia, że należą do niezwykle wyjątkowych, cennych odżywczo oraz bardzo zdrowych.
Stoisko "Dobre z Lasu" foto.J.Kazimir
Wszystkim osobom i instytucjom wspierającym VII edycję Biegu Wilka oraz akcję charytatywną dla Wojtka składamy serdeczne podziękowania, natomiast zawodnikom gratulujemy ukończenia biegu.