Wydawca treści Wydawca treści

o nas

Nadleśnictwo Wymiarki jest najdalej wysuniętą jednostką spośród 20 jednostek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Lasy Nadleśnictwa położone są w kompleksie Borów Dolnośląskich, który jest jednym z największych w kraju.

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa wynosi 328,97 km2, a powierzchnia ogólna Nadleśnictwa to 23 948,16 ha, z czego 23 075,62 ha to powierzchnia leśna. Lesistość wynosi 70,91 %. Nadleśnictwo zatrudnia 48 osób, z czego 29 w terenie.

W lasach przeważają równowiekowe monokultury sosnowe, a przeciętny wiek drzewostanów to 56 lat dla So i 58 lat dla Db.s. Przeciętny przyrost drzewostanów na 1 ha wynosi 7,16 m3/ha, natomiast przeciętna zasobność drzewostanów w porównaniu do poprzedniego dziesięciolecia wzrosła do 259 m3/ha.

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się OHZ Wymiarki, na który składają sie dwa obwody łowieckie nr 227 i 230.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Tropical Forestry" z wizytą w Polsce

"Tropical Forestry" z wizytą w Polsce

Studenci Leśnictwa Tropikalnego poznawali arkana polskiego leśnictwa.

Przedstawiciele Nadleśnictwa Wymiarki w ramach trwającej już od kilku lat współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie prezentowali studentom kierunku "Tropical Forestry" (Leśnictwo Tropikalne) model polskiego leśnictwa. Spotkanie było okazją wskazania szeregu działań prowadzonych na rzecz wielofunkcyjnej i racjonalnej gospodarki leśnej.

fot. W. Babula

Podobnie jak w latach wcześniejszych na terenie nadleśnictwa gościła ponad dwudziestoosobowa grupa studentów reprezentująca różne i często odległe kraje. Wśród zwiedzających polskie lasy znaleźli się studenci mieszkający w czternastu krajach, położonych na czterech kontynentach. Z Afryki przybyli studenci z Kamerunu, Sierra Leone oraz z Togo. Azję reprezentowali obywatele Wietnamu, Pakistanu, Indii, Indonezji i Birmy. Z Ameryki Północnej dotarli studenci z Kanady, Nikaragui i Panamy natomiast z Ameryki Południowej  przyjechali słuchacze z Peru i Brazylii. Opiekunami grupy byli m.in. prof. Lukas Gissen oraz dr Eckhard Auch.

fot. W. Babula

Przybyłej delegacji wskazano powierzchnie leśne gdzie wykonywane były prace z zakresu ochrony, hodowli oraz użytkowania lasu. Całość spotkania odbyła się w warunkach terenowych na świeżym powietrzu, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Była to jednocześnie forma aktywnego spędzania czasu, bowiem nasi goście do Polski przyjechali rowerami. Pogoda dopisała, a przyszła grupa „międzynarodowych leśników” wróciła do Niemiec w wyśmienitych nastrojach.

 

Autor. J.Karwański