Wydawca treści Wydawca treści

o nas

Nadleśnictwo Wymiarki jest najdalej wysuniętą jednostką spośród 20 jednostek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Lasy Nadleśnictwa położone są w kompleksie Borów Dolnośląskich, który jest jednym z największych w kraju.

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa wynosi 328,97 km2, a powierzchnia ogólna Nadleśnictwa to 23 948,16 ha, z czego 23 075,62 ha to powierzchnia leśna. Lesistość wynosi 70,91 %. Nadleśnictwo zatrudnia 48 osób, z czego 29 w terenie.

W lasach przeważają równowiekowe monokultury sosnowe, a przeciętny wiek drzewostanów to 56 lat dla So i 58 lat dla Db.s. Przeciętny przyrost drzewostanów na 1 ha wynosi 7,16 m3/ha, natomiast przeciętna zasobność drzewostanów w porównaniu do poprzedniego dziesięciolecia wzrosła do 259 m3/ha.

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się OHZ Wymiarki, na który składają sie dwa obwody łowieckie nr 227 i 230.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kolejne pisklaki uratowane !!

Kolejne pisklaki uratowane !!

Nie dwa nie trzy a  sześć pisklaków potrzebowało pomocy leśników z Nadleśnictwa Wymiarki !! Dzięki szybkiej interwencji i zaangażowaniu pracowników Lasów Państwowych, sześciu pechowców trafiło pod opiekę profesjonalistów z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt-Klekusiowo. Jest to druga interwencja w tym roku.

Trio z sąsiedztwa uratowane
 

Do Nadleśnictwa Wymiarki w dniu 20 maja br., dotarła alarmująca wiadomość od uczniów Szkoły Podstawowej w Witoszynie, którzy przekazali informację o pisklakach znajdującym się poza gniazdem. Jakub Kazimir – Specjalista SL ds. ochrony lasu i przyrody natychmiast zareagował udając się pod wskazane miejsce. Okazało się, że pomocy potrzebuje 6 młodych sikorek, które najprawdopodobniej wypadły z gniazda znajdującego się w dziupli po złamanym konarze!

Ptaki zostały odpowiednio zabezpieczone nakarmione solidną porcją dżdżownic i tego samego dnia przewiezione do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Klekusiowo” w Tomaszowie Bolesławieckim. Tam, pod fachową opieką weterynarzy, pisklaki w inkubatorze dorosną do dnia wypuszczenia na wolność. Kolega Jakub, po raz kolejny pomógł skrzydlatym przyjaciołom.

Podczas dwóch interwencji w roku 2024 udało się uratować 9 piskląt !!
 

To jedna z wielu interwencji leśników z Nadleśnictwa Wymiarki. W bieżącym roku jest to już druga interwencja.  W ubiegłym roku interweniowaliśmy 6 razy, m.in. w odniesieniu do żurawia, sikorek, jeża, mysikrólika,krogulca. Zaistniała sytuacja doskonale pokazuje, że wraz z nastaniem wiosny podczas korzystania z uroków leśnych ostępów możemy spotkać chore lub ranne zwierzę.Dodatkowo na pochwałę zasługuje postawa młodych osób, które nie przeszły obojętnie obok bezbronnych i potrzebujących pomocy piskląt. Zasady postępowania prezentuje poniższa infografika.

Zachęcamy do zapoznania się z działalnością Klekusiowa (link).