Wydawca treści
łowiectwo

W lasach Nadleśnictwa prowadzi się również gospodarowanie zwierzyną. Na terenie N-ctwa leżą cztery obwody łowieckie, z których dwa o łącznej pow. blisko 22,5 tyś. ha stanowią Ośrodek Hodowli Zwierzyny oraz dwa dzierżawione przez „Koło Łowieckie Cietrzew" z siedzibą w Żarach o łącznej pow. blisko 14 tyś. ha.
W obwodach Nadleśnictwa występuje 13 paśników, 317 lizawek, ponad 112 ambon, oraz 46 wysiadek. Corocznie dokarmiamy zwierzynę wywożąc ponad 30 ton karmy i 0,5 tony soli.
W OHZ N-ctwa Wymiarki bytuje ponad 250 jeleni, 660 saren i prawie 260 dzików, 225 lisów oraz kilkaset szt. zwierzyny drobnej tj. zające, tchórze, norki amer., dzikie kaczki, kuropatwy.
Obwody Lasów Państwowych cieszą się ciągle rosnącym zainteresowaniem wśród myśliwych krajowych i zagranicznych. Corocznie OHZ Wymiarki odwiedza ponad 150 myśliwych z Francji, Danii, Belgii, Austrii, Niemiec.
*********************************************************************************************************************
„DARZ BÓR”
Szanowni Państwo. Zapraszamy wszystkich chętnych myśliwych krajowych i zagranicznych na polowania w Ośrodku Hodowli Zwierzyny przy Nadleśnictwie Wymiarki w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. W naszej ofercie profesjonalna organizacja polowań indywidualnych i zbiorowych w atrakcyjnych cenach.
Co nas wyróżnia …?
NASZA LOKALIZACJA
Niewątpliwym atutem polowania na terenie Nadleśnictwa Wymiarki jest jego umiejscowienie. OHZ Wymiarki jest położony w płd-zach. części woj. lubuskiego, bezpośrednio przy granicy Polski z Niemcami. Ma to szczególne znaczenie dla myśliwych zagranicznych, szukających przygody w innym kraju, lecz stosunkowo niedaleko od domu.
Do dyspozycji myśliwych jest obszar dwóch obwodów leśnych o łącznej powierzchni 22,5 tyś. hektarów. Myśliwy szukający przygody w Polsce ma możliwość przeżycia u nas wspaniałej przygody w jednym z największych i najpiękniejszych kompleksów leśnych w Europie - „Borach Dolnośląskich”.
NASZE ŁOWISKA
Nasze łowiska charakteryzują się bardzo dużą lesistością (blisko 70%). Tereny są zasobne przede wszystkim w zwierzynę grubą: jelenie szlachetne, dziki, sarny, drapieżniki. Rocznie pozyskujemy ok. 100 – 150 jeleni (w tym ok. 60 szt. byków) oraz ok. 200 dzików.
Aby prowadzić właściwą gospodarkę łowiecką użytkujemy kilkadziesiąt hektarów gruntów rolnych uprawiając kukurydzę, topinambur, grykę, owies, żyto i wiele innych zbóż z przeznaczeniem na zgryz dla zwierzyny. Dbamy również o właściwe utrzymanie łąk śródleśnych.
Dzięki właściwej, długoletniej selekcji (OHZ funkcjonuje od 1965 roku) nasi klienci mają możliwość przeżywania wspaniałych rykowisk, które często kończą się pozyskaniem pięknych wieńców o masie 6-8kg, a niekiedy nawet większych (ponad 9kg).
Ze względu na dużą lesistość i stosunkowo niewielki udział wielkopowierzchniowych upraw rolnych, nasze odyńce charakteryzują się stosunkowo niewielką masą - do ok. 150kg, natomiast ich oręż często bywa imponujący, osiągający medalowe wyceny (szable pow. 20cm).
Jeśli jesteś myśliwym, który kocha nasz kraj, nie lubi długich, męczących podróży, a przede wszystkim pragnie poznawać nowe, nieznane mu jeszcze łowiska, nowych ludzi i tradycje, to zachęcamy do kontaktu z nami.
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY.
Najnowsze aktualności
NIE ZABIERAJCIE MŁODYCH Z LASU
NIE ZABIERAJCIE MŁODYCH Z LASU
Prosimy. Nie zabierajcie młodych z lasu!
Okres wiosny i lato to czas kiedy w trakcie leśnych wędrówek lub spacerów możemy spotkać malutkie sarny, jelenie lub zajączki przy których nie ma matki. Zwierzęta te często sprawiają wrażenie opuszczonych, co nie jest prawdą.
Jak wówczas mamy się zachować ?
Najlepiej spokojnie oddalmy się z tego miejsca. Pamiętajmy, żeby ich nie dotykać, nie głaskać, nie przytulać, ponieważ w ten sposób zostawiamy na nichswój ludzki zapach, który jest dla zwierząt obcy,nieprzyjemny i może spowodować odrzucenie maleństwa przez matkę. Nie wolno także zabierać ich z miejsca znalezienia, ale pozostawić je w spokoju. Nasza "odruchowa pomoc" zazwyczaj zwierzętom może tylko zaszkodzić.
Zostawianie młodych saren przez matkę jest naturalnym zachowaniem dla tego gatunku. Młode ssaki nie wydzielają intensywnego zapachu, mają ubarwienie maskujące i są mało ruchliwe, co chroni je przed zagrożeniem. Matka specjalnie opuszcza koźlę, co zwiększa szansę na przeżycie potomstwa i wraca do niego tylko na czas karmienia. Gdyby samice przebywały cały czas w ich pobliżu mogłyby przyciągać uwagę drapieżników i naraziłaby młode na niebezpieczeństwo. Pasie się ona najczęściej w odległości kilkuset metrów od leżącego w trawach koźlęcia, czuwając nad jego bezpieczeństwem.
Jeśli znajdziesz w trawie młode sarnię, cielę, zająca lub ptaka, to je ostrożnie omiń! Nie dotykaj, nie bierz na ręce i nie „ratuj" zabierając ze sobą! Powinniśmy je zostawić w spokoju, ominąć w bezpiecznej dla nich odległości, zachowując się bardzo cicho i spokojnie, bo to przecież ich dom.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ