Wydawca treści Wydawca treści

łowiectwo

W lasach Nadleśnictwa prowadzi się również gospodarowanie zwierzyną. Na terenie N-ctwa leżą cztery obwody łowieckie, z których dwa o łącznej pow. blisko 22,5 tyś. ha stanowią Ośrodek Hodowli Zwierzyny oraz dwa dzierżawione przez „Koło Łowieckie Cietrzew" z siedzibą w Żarach o łącznej pow. blisko 14 tyś. ha.

W obwodach Nadleśnictwa występuje 13 paśników, 317 lizawek, ponad 112 ambon, oraz 46 wysiadek. Corocznie dokarmiamy zwierzynę wywożąc ponad 30 ton karmy i 0,5 tony soli.

W OHZ N-ctwa Wymiarki bytuje ponad 250 jeleni, 660 saren i prawie 260 dzików, 225 lisów oraz kilkaset szt. zwierzyny drobnej tj. zające, tchórze, norki amer., dzikie kaczki, kuropatwy.

Obwody Lasów Państwowych cieszą się ciągle rosnącym zainteresowaniem wśród myśliwych krajowych i zagranicznych. Corocznie OHZ Wymiarki odwiedza ponad 150 myśliwych z Francji, Danii, Belgii, Austrii, Niemiec.

 

*********************************************************************************************************************

„DARZ BÓR”

Szanowni Państwo. Zapraszamy wszystkich chętnych myśliwych krajowych i zagranicznych na polowania w Ośrodku Hodowli Zwierzyny przy Nadleśnictwie Wymiarki w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.  W naszej ofercie profesjonalna organizacja polowań indywidualnych i zbiorowych w atrakcyjnych cenach.

Co nas wyróżnia …?

NASZA LOKALIZACJA

Niewątpliwym atutem polowania na terenie Nadleśnictwa Wymiarki jest jego umiejscowienie. OHZ Wymiarki jest położony w płd-zach. części woj. lubuskiego, bezpośrednio przy granicy Polski z Niemcami. Ma to szczególne znaczenie dla myśliwych zagranicznych, szukających przygody w innym kraju, lecz stosunkowo niedaleko od domu.

Do dyspozycji myśliwych jest obszar dwóch obwodów leśnych o łącznej powierzchni 22,5 tyś. hektarów.  Myśliwy szukający przygody w Polsce ma możliwość przeżycia u nas wspaniałej przygody w jednym z największych i najpiękniejszych kompleksów leśnych w Europie - „Borach Dolnośląskich”.

NASZE ŁOWISKA

Nasze łowiska charakteryzują się bardzo dużą lesistością (blisko 70%). Tereny są zasobne przede wszystkim w zwierzynę grubą: jelenie szlachetne, dziki, sarny, drapieżniki. Rocznie pozyskujemy ok. 100 – 150 jeleni (w tym ok. 60 szt. byków) oraz ok. 200 dzików.

Aby prowadzić właściwą gospodarkę łowiecką użytkujemy kilkadziesiąt hektarów gruntów rolnych uprawiając kukurydzę, topinambur, grykę, owies, żyto i wiele innych zbóż  z przeznaczeniem na zgryz dla zwierzyny. Dbamy również o właściwe utrzymanie łąk śródleśnych.

Dzięki właściwej, długoletniej selekcji (OHZ funkcjonuje od 1965 roku) nasi klienci mają możliwość przeżywania wspaniałych rykowisk, które często kończą się pozyskaniem pięknych wieńców o masie 6-8kg, a niekiedy nawet większych (ponad 9kg).

Ze względu na dużą lesistość i stosunkowo niewielki udział wielkopowierzchniowych upraw rolnych, nasze odyńce charakteryzują się stosunkowo niewielką masą - do ok. 150kg, natomiast ich oręż często bywa imponujący, osiągający medalowe wyceny (szable pow. 20cm).

Jeśli jesteś myśliwym, który kocha nasz kraj, nie lubi długich, męczących podróży, a przede wszystkim pragnie poznawać nowe, nieznane mu jeszcze łowiska, nowych ludzi i tradycje, to zachęcamy do kontaktu z nami.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkodniki owadzie znowu w natarciu.

Szkodniki owadzie znowu w natarciu.

W Nadleśnictwie Wymiarki w 2018 roku zagrożenie od szkodliwych owadów będzie obejmować obszar ok. 4 775 ha.

Regularnie pojawiające się problemy z gradacyjnym występowaniem niektórych gatunków owadów spowodowane są głównie tym, iż na przeważającym obszarze RDLP w Zielonej Górze występują ubogie w gatunki drzewostany sosnowe, rosnące na słabych glebach. Masowe występowanie szkodników pierwotnych tych drzewostanów notowano już przed II WŚ i niezmiennie trwa ono do dziś. W związku z tym, na szeroką skalę prowadzone są nie tylko prace diagnostyczno-prognostyczne ale także działania na rzecz poprawy odporności drzewostanów, m.in. poprzez retencjonowanie wody czy też wzbogacanie ich składów gatunkowych.

Rok 2018 w lasach Regionalnej Dyrekcji w Zielonej Górze będzie rokiem walki ze szkodliwymi owadami leśnymi - pierwotnymi szkodnikiami sosny, które atakują zdrowe drzewa (np. foliofagi, czyli owady liściożerne). Na ponad 438 tyś. ha powierzchni leśnej aż 66 975 ha jest zagrozonych od szkodników owadzich w stopniu od ostrzegawczego do silnego, co stanowi aż 15% wszystkich powierzchni leśnych RDLP.

Zagrożenie wystepuje przede wszystkim od:

           

            strzygoni choinówki - ponad 23 tyś. ha,                                           brudnicy mniszki -  blisko 23 tyś. ha.

          

            barczatki sosnówki - blisko 21 tyś. ha                                                        boreczników - ok. 300 ha.

 

W Nadleśnictwie Wymiarki na podstawie danych prognostycznych z 2017 i 2018 roku  zebranych z opasek lepowych, pułapek feromonowych, ścinek drzew kontrolnych na płachty oraz jesiennych poszukiwań szkodników pierwotnych szacuje się że zagrożenie od szkodliwych owadów będzie obejmowac obszar ok. 4 775 ha.

W celu określenia dokładnego zasięgu i faktycznego rozmiaru zagrożenia w Nadleśnictwie Wymiarki zostały powołane tzw. Punkty Obserwacyjne, na których zostaną przeprowadzone nadzwyczajne kontrole występowania oraz oceny stanu populacji gatunków szkodników pierwotnych sosny.

Zebrane poczwarki strzygonii choinówki zostaną wyłożone w specjalnych wylęgarkach, w których obserowowany będzie moment rozpoczecia wylęgu motyli oraz określony zostanie udział samic do samców a także zdrowotność populacji.

W innym miejscu drzewostanu bedzie obserwowany lot motyli strzygoni pozwalajacy określić moment kulminacji rójki tego owada, co bedzie miało istotny wpływ na zaplanowanie terminów oprysków.

W punktach obserwacyjnych poświęconych wędrującym ze ścioły po pniu gąsienicom brudnicy mniszki oraz barczatki sosnówki będą liczone gąsienice odłowione na opaskach lepowych założonych na pniach sosen.

        

wylęgarka zawierająca 100 poczwarek strzygoni gotowych do wylęgu           lepy  do odłowu gąsienic barczatki so. i brudnicy mniszki