Niemapa Lasy Zielonogórskie
NIEMAPA to seria przewodników przygotowanych przez Lasy Państwowe z myślą o rodzinach.
Dzięki zabawnym ilustracjom i gotowym propozycjom, przewodniki te pomagają odkrywać ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę.
NIEMAPA Zielonogórska powstała w 2022 roku pod opieką RDLP w Zielonej Górze. Serię tworzy zespół Mamy Projekt, a autorką ilustracji jest Patricija Bliuj-Stodulska. Celem przewodnika jest pomoc w odkrywaniu jezior, parków, pałaców oraz form geologicznych regionu. Zawiera również propozycje aktywności, takich jak żeglowanie, pływanie, obserwacja ptaków oraz wędrówki po mniej znanych terenach, popularyzując nowe spojrzenie na piękno Lasów Zielonogórskich.
Można nas śledzić w mediach społecznościowych (facebook.com/RDLPzielonagora oraz profile nadleśnictw) i na YouTube. Dzięki zaangażowaniu leśników z RDLP Zielona Góra, NIEMAPĘ można odebrać bezpłatnie w biurze RDLP Zielona Góra, Ośrodku „Leśnik” w Łagowie oraz w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich lub pobrać poniżej.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Zagrożenie pożarowe
Zagrożenie pożarowe
Lasy Nadleśnictwa Wymiarki zaliczane są do I (najwyższej) kategorii zagrożenia pożarowego. Z zagrożeniem pożarowym mamy do czynienia wówczas, gdy zachodzą takie warunki, przy których możliwe jest powstanie niekontrolowanego procesu spalania, wymagającego zorganizowanej akcji do jego likwidacji.
Główną przyczyną powstania pożarów w lesie jest nieostrożne obchodzenie się z ogniem, podpalenia oraz przerzuty z gruntów nieleśnych. Niebezpieczeństwo powstawania pożarów związane jest również ze zwiększoną penetracją lasów przez turystów i miejscową ludność podczas zbioru jagód i grzybów w okresie lata i jesieni. Wówczas najbardziej narażone na pożary są drzewostany położone w sąsiedztwie uczęszczanych dróg. Także duży ruch kołowy na drogach krajowych zwiększa zagrożenie pożarowe.
Aby skutecznie ograniczać zagrożenie pożarowe Nadleśnictwo Wymiarki zabezpiecza nasz lasy po przez:
- utrzymywanie pasów biologicznych i pasów przeciwpożarowych oraz dróg pożarowych,
- ciągłą obserwację z wykorzystaniem sieci-obserwacyjno alarmowej, składającej się z 3 dostrzegalni znajdujących się na naszym terenie oraz dostrzegalni z sąsiednich Nadleśnictw, z których obserwacja prowadzona jest bezpośrednio przez obserwatorów,
- pracę punktu alarmowego Nadleśnictwa wyposażonego w mapę operacyjną, radiotelefon, mapę numeryczną, plan obrony przeciwpozarowej lasu, kancelarię map,
- prowadzenie w okresie dużego zagrożenia pożarowego dyżurów domowych oraz patroli pracowników Straży Leśnej a w wyjątkowych sytuacjach po przez wprowadzanie przez Nadleśniczego okresowego zakazu wstępu do lasu,
- prognozowanie zagrożenia pożarowego terenu Nadleśnictwa opartego o dane miejscowego punktu.
Do prowadzenia akcji gaśniczej poza ścisłą współpracą z Komendami Powiatowymi PSP w Żarach i Żaganiu oraz jednostkami OSP położonymi na terenie N-ctwa, Nadleśnictwo posiada samochód gaśniczy, motopompę, lądowisko, bazę podręcznego sprzętu przeciwpożarowego oraz ok. 40 punktów czerpania wody.
Na szeroką skalę prowadzona jest także akcja propagandowo - informacyjna oraz różnego rodzaju szkolenia, podnoszące kwalifikacje zawodowe pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową w Nadleśnictwie.