Wydawca treści
obszary chronionego krajobrazu
Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyka i wypoczynkiem lub pełniona funkcja korytarzy ekologicznych.
"Bory Dolnośląskie" obszar o powierzchni 26.223 ha położony w gminach: Żagań 5.737 ha, Gozdnica 1.517 ha, Iłowa 7.721 ha, Małomice 44 ha, Przewóz 9.633 ha, Wymiarki 1.571 ha. OChK został utworzony w 2003 roku, na mocy Rozporządzenia Nr 14 Wojewody Lubuskiego z dnia 24 lipca 2003 r. w sprawie określenia obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa lubuskiego (Dz. Urz. Nr 47, poz. 820). Po przeprowadzonych korektach powierzchniowych, aktualnym aktem prawnym jest Rozporządzenie Nr 1 Wojewody Lubuskiego z dnia 13 stycznia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obszarów chronionego krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego Nr 4, poz. 99 z dnia 23 stycznia 2009 r.).
"Bory Bogumiłowskie" obszar o powierzchni 8.910 ha położony w gminach: Żary 4.588 ha, Lipinki Łużyckie 2.110 ha, Przewóz 1.363 ha, Trzebiel 849 ha; Utworzony w 2003 roku na mocy Rozporządzenia Nr 14 Wojewody Lubuskiego z dnia 24 lipca 2003 roku w sprawie określenia obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa lubuskiego (Dz. Urz. Nr 47, poz. 820). Po przeprowadzonych korektach powierzchniowych, aktualnym aktem prawnym jest Rozporządzenie Nr 1 Wojewody Lubuskiego z dnia 13 stycznia 2009 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie obszarów chronionego krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego Nr 4, poz. 99 z dnia 23 stycznia 2009 r.).
W zarządzie Nadleśnictwa Wymiarki Obszar Chronionego Krajobrazu - "Bory Dolnośląskie" obejmuje obszar ok.10 780 ha, natomiast „Bory Bogumiłowskie" - ok. 2 560 ha.
Tu znajdziesz dokładne informacje o OChK w woj. lubuskim (link)
Najnowsze aktualności
„PALCE DIABŁA” W NADLEŚNICTWIE WYMIARKI
„PALCE DIABŁA” W NADLEŚNICTWIE WYMIARKI
PALCE DIABŁA, OŚMIORNICA LUB TASMAŃSKI DIABEŁ TO KILKA PSEUDONIMÓW RZADKIEGO GRZYBA Z RODZINY SROMOTNIKOWATYCH.
W związku z trwającym sezonem grzybowym do niecodziennego odkrycia doszło w lasach Nadleśnictwa Wymiarki. Udało się zlokalizować i zidentyfikować rzadki gatunek grzyba o nazwie okratek australijski (Clathrus archeri). Jest to grzyb z rodziny sromotnikowatych, o wysokości około 15 cm. Po osiągnięciu dojrzałości owocnik przybiera kształt rozgwiazdy i pęka na 4-6 ramion o koralowoczerwonym zabarwieniu. Jego dolna część jest porowata i biała lub białoszara. Uważa się, że pochodzi z Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii. Przywędrował najprawdopodobniej wraz z ziemią i roślinami sprowadzonymi z Australii do Europy. W Polsce po raz pierwszy występowanie tego gatunku zaobserwowano w 1975 r. w okolicy Biłgoraja.
Nietypowy kształt dojrzałego owocnika spowodował, że grzyb ten otrzymał również kilka nazw potocznych takich jak: Palce Diabła, Ośmiornica lub Tasmański Diabeł.
W lasach Nadleśnictwa Wymiarki grzyb ten został zidentyfikowany w bezpośrednim sąsiedztwie Nysy Łużyckiej stanowiącej granicę z Republiką Federalną Niemiec, co rodzi domniemanie, że właśnie rzeka mogła być wektorem przeniesienia zarodników tego gatunku.
Informujemy także, że okratek australijski wydziela bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach padliny.