Wydawca treści
obszary chronionego krajobrazu
Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyka i wypoczynkiem lub pełniona funkcja korytarzy ekologicznych.
"Bory Dolnośląskie" obszar o powierzchni 26.223 ha położony w gminach: Żagań 5.737 ha, Gozdnica 1.517 ha, Iłowa 7.721 ha, Małomice 44 ha, Przewóz 9.633 ha, Wymiarki 1.571 ha. OChK został utworzony w 2003 roku, na mocy Rozporządzenia Nr 14 Wojewody Lubuskiego z dnia 24 lipca 2003 r. w sprawie określenia obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa lubuskiego (Dz. Urz. Nr 47, poz. 820). Po przeprowadzonych korektach powierzchniowych, aktualnym aktem prawnym jest Rozporządzenie Nr 1 Wojewody Lubuskiego z dnia 13 stycznia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obszarów chronionego krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego Nr 4, poz. 99 z dnia 23 stycznia 2009 r.).
"Bory Bogumiłowskie" obszar o powierzchni 8.910 ha położony w gminach: Żary 4.588 ha, Lipinki Łużyckie 2.110 ha, Przewóz 1.363 ha, Trzebiel 849 ha; Utworzony w 2003 roku na mocy Rozporządzenia Nr 14 Wojewody Lubuskiego z dnia 24 lipca 2003 roku w sprawie określenia obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa lubuskiego (Dz. Urz. Nr 47, poz. 820). Po przeprowadzonych korektach powierzchniowych, aktualnym aktem prawnym jest Rozporządzenie Nr 1 Wojewody Lubuskiego z dnia 13 stycznia 2009 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie obszarów chronionego krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego Nr 4, poz. 99 z dnia 23 stycznia 2009 r.).
W zarządzie Nadleśnictwa Wymiarki Obszar Chronionego Krajobrazu - "Bory Dolnośląskie" obejmuje obszar ok.10 780 ha, natomiast „Bory Bogumiłowskie" - ok. 2 560 ha.
Tu znajdziesz dokładne informacje o OChK w woj. lubuskim (link)
Najnowsze aktualności
NIE ZABIERAJCIE MŁODYCH Z LASU
NIE ZABIERAJCIE MŁODYCH Z LASU
Prosimy. Nie zabierajcie młodych z lasu!
Okres wiosny i lato to czas kiedy w trakcie leśnych wędrówek lub spacerów możemy spotkać malutkie sarny, jelenie lub zajączki przy których nie ma matki. Zwierzęta te często sprawiają wrażenie opuszczonych, co nie jest prawdą.
Jak wówczas mamy się zachować ?
Najlepiej spokojnie oddalmy się z tego miejsca. Pamiętajmy, żeby ich nie dotykać, nie głaskać, nie przytulać, ponieważ w ten sposób zostawiamy na nichswój ludzki zapach, który jest dla zwierząt obcy,nieprzyjemny i może spowodować odrzucenie maleństwa przez matkę. Nie wolno także zabierać ich z miejsca znalezienia, ale pozostawić je w spokoju. Nasza "odruchowa pomoc" zazwyczaj zwierzętom może tylko zaszkodzić.
Zostawianie młodych saren przez matkę jest naturalnym zachowaniem dla tego gatunku. Młode ssaki nie wydzielają intensywnego zapachu, mają ubarwienie maskujące i są mało ruchliwe, co chroni je przed zagrożeniem. Matka specjalnie opuszcza koźlę, co zwiększa szansę na przeżycie potomstwa i wraca do niego tylko na czas karmienia. Gdyby samice przebywały cały czas w ich pobliżu mogłyby przyciągać uwagę drapieżników i naraziłaby młode na niebezpieczeństwo. Pasie się ona najczęściej w odległości kilkuset metrów od leżącego w trawach koźlęcia, czuwając nad jego bezpieczeństwem.
Jeśli znajdziesz w trawie młode sarnię, cielę, zająca lub ptaka, to je ostrożnie omiń! Nie dotykaj, nie bierz na ręce i nie „ratuj" zabierając ze sobą! Powinniśmy je zostawić w spokoju, ominąć w bezpiecznej dla nich odległości, zachowując się bardzo cicho i spokojnie, bo to przecież ich dom.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ