Wydawca treści Wydawca treści

ochrona lasu

Ochrona lasu jest jedną z podstawowych dziedzin działalności gospodarczej w leśnictwie wykorzystującą wiedzę teoretyczną i praktyczną w celu zabezpieczania lasu przed szkodami.

Dla leśników ochrona lasu to nie tylko ochrona samych drzew i związanego z nimi surowca drzewnego, ale przede wszystkim jest to ochrona całego ekosystemu leśnego. Tak szerokie pojęcie obejmuje pełen wachlarz elementów składowych ekosystemów, w których dba się o zachowanie bioróżnorodności gatunków chronionych wśród roślin jak i wśród zwierząt, ochronę gleby czy wód. Całość tego skomplikowanego systemu jest narażona na szereg czynników, które podzielono na abiotyczne (zagrożenia ze strony przyrody nieożywionej tj. wiatr, okiść, mróz, susze), biotyczne (zagrożenia powodowane przez zwierzęta, owady, grzyby) oraz czynniki antropogeniczne, których przyczyną jest bezpośrednio człowiek.

Głównym zadaniem ochrony lasu, poza dokładnym poznaniem czynników chorobotwórczych jest zasada profilaktycznego działania, polegająca na zapobieganiu procesom chorobowym oraz zwiększaniu zdolności obronnej drzewostanów.

Pobierz Instrukcję Ochrony Lasu ( tom I i II).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja "Majówka 2021"

Akcja "Majówka 2021"

Od 30 kwietnia do 10 maja w Lasach Państwowych będą prowadzone akcyjne działania Straży Leśnej pod kryptonimem „Majówka 21”.

Akcja będzie realizowana poprzez działania kontrolno – prewencyjne, które mają na celu egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami w zakresie tzw. bezprawnego korzystania z lasu. Strażnicy leśni będą przede wszystkim reagowali na wszelkie naruszenia przepisów przeciwpożarowych wynikających z ustawy o lasach, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie, utrudnianie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuację. Planuje się realizację działań przy współudziale innych służb porządkowych m. in. Policji, Państwowej Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej.

Spędzanie czasu w lesie pozwala na naładowanie się pozytywną energią i czerpanie przyjemności z tego pobytu. Bywa i tak, że w wyniku niefrasobliwości lub niewiedzy, dochodzi do pożarów, zgubienia się w lesie czy innych nieprzyjemnych zdarzeń. Przed wyjściem do lasu należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Warto ubrać się odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych, zabrać coś do picia i jedzenia oraz telefon z naładowaną baterią, a także gwizdek, który może pomóc zlokalizować nasze położenie w lesie.