Wydawca treści Wydawca treści

ochrona lasu

Ochrona lasu jest jedną z podstawowych dziedzin działalności gospodarczej w leśnictwie wykorzystującą wiedzę teoretyczną i praktyczną w celu zabezpieczania lasu przed szkodami.

Dla leśników ochrona lasu to nie tylko ochrona samych drzew i związanego z nimi surowca drzewnego, ale przede wszystkim jest to ochrona całego ekosystemu leśnego. Tak szerokie pojęcie obejmuje pełen wachlarz elementów składowych ekosystemów, w których dba się o zachowanie bioróżnorodności gatunków chronionych wśród roślin jak i wśród zwierząt, ochronę gleby czy wód. Całość tego skomplikowanego systemu jest narażona na szereg czynników, które podzielono na abiotyczne (zagrożenia ze strony przyrody nieożywionej tj. wiatr, okiść, mróz, susze), biotyczne (zagrożenia powodowane przez zwierzęta, owady, grzyby) oraz czynniki antropogeniczne, których przyczyną jest bezpośrednio człowiek.

Głównym zadaniem ochrony lasu, poza dokładnym poznaniem czynników chorobotwórczych jest zasada profilaktycznego działania, polegająca na zapobieganiu procesom chorobowym oraz zwiększaniu zdolności obronnej drzewostanów.

Pobierz Instrukcję Ochrony Lasu ( tom I i II).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

FORSOWANIE NYSY ŁUŻYCKIEJ

FORSOWANIE NYSY ŁUŻYCKIEJ

W dniu 16 kwietnia 2024 r. odbyły się uroczystości związane z obchodami 79. rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej.

Bitwa o Nysę Łużycką rozpoczęła się w dniu 16 kwietnia 1945 r., była elementem tzw. Operacji Łużyckiej i stanowiła jedną z najkrwawszych i najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej.

Mimo złego dowodzenia, żołnierze II Armii Wojska Polskiego powstrzymali niemiecką ofensywę, okupując to życiem i zdrowiem tysięcy ludzi. W walkach na Łużycach poległo blisko 5 tysięcy żołnierzy, ok. 10,5 tysiąca zostało rannych, a niemal 3 tysiące uznano za zaginionych.

Obchody rocznicowe upamiętniające rocznicę bitwy o Nysę Łużycką określanej mianem forsowania Nysy zorganizowane zostały w bieżącym roku w miejscowości Przewóz i w miejscowości Wymiarki.

W patriotycznych uroczystościach uczestniczyli również leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki, którzy złożyli okolicznościowe wiązanki pod pomnikami poległych żołnierzy.

Fot. B. Klikuszowian