Wydawca treści
ochrona lasu
Ochrona lasu jest jedną z podstawowych dziedzin działalności gospodarczej w leśnictwie wykorzystującą wiedzę teoretyczną i praktyczną w celu zabezpieczania lasu przed szkodami.
Dla leśników ochrona lasu to nie tylko ochrona samych drzew i związanego z nimi surowca drzewnego, ale przede wszystkim jest to ochrona całego ekosystemu leśnego. Tak szerokie pojęcie obejmuje pełen wachlarz elementów składowych ekosystemów, w których dba się o zachowanie bioróżnorodności gatunków chronionych wśród roślin jak i wśród zwierząt, ochronę gleby czy wód. Całość tego skomplikowanego systemu jest narażona na szereg czynników, które podzielono na abiotyczne (zagrożenia ze strony przyrody nieożywionej tj. wiatr, okiść, mróz, susze), biotyczne (zagrożenia powodowane przez zwierzęta, owady, grzyby) oraz czynniki antropogeniczne, których przyczyną jest bezpośrednio człowiek.
Głównym zadaniem ochrony lasu, poza dokładnym poznaniem czynników chorobotwórczych jest zasada profilaktycznego działania, polegająca na zapobieganiu procesom chorobowym oraz zwiększaniu zdolności obronnej drzewostanów.
Najnowsze aktualności
OŚWIADCZENIE NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA WYMIARKI
OŚWIADCZENIE NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA WYMIARKI
W związku z informacjami jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej w zakresie rzekomo planowanej wycinki drzew z gatunku grab pospolity w wieku powyżej 300 lat na terenie naszej jednostki, jako Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki oświadczam.
Jedynym miejscem gdzie zinwentaryzowano na gruntach Skarbu Państwa będących w zarządzie Nadleśnictwa Wymiarki graba pospolitego (Carpinus betulus L.) w wieku przekraczającym 300 lat jest powierzchnia zlokalizowana w województwie lubuskim, powiecie żagańskim, gminie Iłowa – obszar wiejski, obręb ewidencyjny Borowe, działka nr 616. Znajduje się tam pomnik przyrody o nazwie „Grab z jamą” ustanowiony w dniu 04.04.2013 r. na podstawie Uchwały Nr 211/6/XXIII/13 Rady Miejskiej w Iłowej z dnia 12 marca 2013 r.
Jest to obszar położony w sąsiedztwie dawnego zwierzyńca zwanego Gajem Klementyny utworzonego około 1840 r. Działania leśników w ramach prowadzonej, zrównoważonej gospodarki leśnej ukierunkowane są na przywrócenie parkowego charakteru tych drzewostanów i zostały rozpoczęte w 2002 roku. W 2025 r. zrealizowane zostały prace leśne, które nie wpłynęły w żaden negatywny sposób na istniejący pomnik przyrody, który był i nadal będzie chroniony przez leśników.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki
Zdzisław Woźny