Wydawca treści Wydawca treści

park krajobrazowy

Park Krajobrazowy " Łuk Mużakowa" - jest najmłodszym Parkiem utworzonym w 2001 roku, powierzchnia Parku wznosi 18 200 ha.

Został utworzony przede wszystkim ze względu na ukształtowanie terenu w postaci wielkiej moreny czołowej o kształcie podkowy, stąd nazwa. Według badań geologów niemieckich jest to największy tego typu twór na świecie.

Flora roślin naczyniowych Parku liczy 591 gatunków. Do szczególnie interesujących należą rośliny, które osiągają tu wschodnią granicę zasięgu - m.in. selery węzłobaldachowe - jedyne stanowisko w Polsce, czy Wrzosiec bagienny (Erica tetralix).

Stwierdzono tutaj 146 gatunków ptaków w tym: bąka, rybołowa, bielika, gągola, kanię rudą. Jeden gatunek, a mianowicie - wilk - pojawiający się tutaj sporadycznie należy do grupy taksonów szczególnie zagrożonych wyginięciem.

Wyjątkowo cennym fragmentem Parku jest XIX wieczny park podworski (wpisany na listę UNESCO) o założeniach krajobrazowych zlokalizowanych w miejscowości Łęknica, wzdłuż doliny Nysy Łużyckiej. Został on skomponowany w latach 1815-1844 na wzór angielski na życzenie ówczesnego właściciela tych ziem - księcia Hermana von Pückler - Muskau.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki „Łuk Mużakowa" zajmuje powierzchnię 1781 ha.

Tu znajdziesz wszelkie informacje o parkach krajobrazowych woj.lubuskiego http://bip.gorzow.rdos.gov.pl/rejestr-form-ochrony-przyrody


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja "Majówka 2021"

Akcja "Majówka 2021"

Od 30 kwietnia do 10 maja w Lasach Państwowych będą prowadzone akcyjne działania Straży Leśnej pod kryptonimem „Majówka 21”.

Akcja będzie realizowana poprzez działania kontrolno – prewencyjne, które mają na celu egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami w zakresie tzw. bezprawnego korzystania z lasu. Strażnicy leśni będą przede wszystkim reagowali na wszelkie naruszenia przepisów przeciwpożarowych wynikających z ustawy o lasach, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie, utrudnianie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuację. Planuje się realizację działań przy współudziale innych służb porządkowych m. in. Policji, Państwowej Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej.

Spędzanie czasu w lesie pozwala na naładowanie się pozytywną energią i czerpanie przyjemności z tego pobytu. Bywa i tak, że w wyniku niefrasobliwości lub niewiedzy, dochodzi do pożarów, zgubienia się w lesie czy innych nieprzyjemnych zdarzeń. Przed wyjściem do lasu należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Warto ubrać się odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych, zabrać coś do picia i jedzenia oraz telefon z naładowaną baterią, a także gwizdek, który może pomóc zlokalizować nasze położenie w lesie.