Wydawca treści Wydawca treści

Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy " Łuk Mużakowa" - jest najmłodszym Parkiem utworzonym w 2001 roku, powierzchnia Parku wznosi 18 200 ha.

Został utworzony przede wszystkim ze względu na ukształtowanie terenu w postaci wielkiej moreny czołowej o kształcie podkowy, stąd nazwa. Według badań geologów niemieckich jest to największy tego typu twór na świecie.

Flora roślin naczyniowych Parku liczy 591 gatunków. Do szczególnie interesujących należą rośliny, które osiągają tu wschodnią granicę zasięgu - m.in. selery węzłobaldachowe - jedyne stanowisko w Polsce, czy Wrzosiec bagienny (Erica tetralix).

Stwierdzono tutaj 146 gatunków ptaków w tym: bąka, rybołowa, bielika, gągola, kanię rudą. Jeden gatunek, a mianowicie - wilk - pojawiający się tutaj sporadycznie należy do grupy taksonów szczególnie zagrożonych wyginięciem.

Wyjątkowo cennym fragmentem Parku jest XIX wieczny park podworski (wpisany na listę UNESCO) o założeniach krajobrazowych zlokalizowanych w miejscowości Łęknica, wzdłuż doliny Nysy Łużyckiej. Został on skomponowany w latach 1815-1844 na wzór angielski na życzenie ówczesnego właściciela tych ziem - księcia Hermana von Pückler - Muskau.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki „Łuk Mużakowa" zajmuje powierzchnię 1780,62 ha.

Tu znajdziesz wszelkie informacje o parkach krajobrazowych woj.lubuskiego (link)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI ŻAGAŃ 2023

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI ŻAGAŃ 2023

Żagań pobiegł dla Niepodległej – 10 Jubileuszowa edycja.

W mieście Żagań przeprowadzony został w dniu 11 listopada 2023 r. jubileuszowy, dziesiąty Bieg Niepodległości. Organizatorzy przygotowali 250 miejsc w Biegu Głównym (10 km) oraz 250 miejsc łącznie na wszystkie Biegi Dzieci i Młodzieży (zaplanowane dystanse to: 100, 200, 400, 600 metrów). Trasa biegu głównego wyznaczona była m.in. na obszarze terenów leśnych będących w zarządzie Lasów Państwowych.

Nadleśnictwo Wymiarki przyjęło zaproszenie Organizatorów i uczestniczyło w wydarzeniu wystawiając stoisko edukacyjne promujące zrównoważoną gospodarkę leśną realizowaną przez Lasy Państwowe. Należy zaznaczyć, że byliśmy jedynym stoiskiem „leśnym” zajmującym się edukacją. Z uwagi na fakt, że tego dnia pogoda dopisała, frekwencja wśród zawodników oraz mieszańców Żagania i okolicznych miejscowości była wysoka. Edukatorzy mili ręce „pełne roboty”, ponieważ nasze stoisko było wręcz oblegane.

Stoisko Nadleśnictwa Wymiarki (fot. P. Świrko)

 

Wśród uczestników biegu głównego startował również pracownik naszej jednostki.

Mamy nadzieje, że inicjatywa będzie kontynuowana w latach kolejnych.