Wydawca treści Wydawca treści

Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy " Łuk Mużakowa" - jest najmłodszym Parkiem utworzonym w 2001 roku, powierzchnia Parku wznosi 18 200 ha.

Został utworzony przede wszystkim ze względu na ukształtowanie terenu w postaci wielkiej moreny czołowej o kształcie podkowy, stąd nazwa. Według badań geologów niemieckich jest to największy tego typu twór na świecie.

Flora roślin naczyniowych Parku liczy 591 gatunków. Do szczególnie interesujących należą rośliny, które osiągają tu wschodnią granicę zasięgu - m.in. selery węzłobaldachowe - jedyne stanowisko w Polsce, czy Wrzosiec bagienny (Erica tetralix).

Stwierdzono tutaj 146 gatunków ptaków w tym: bąka, rybołowa, bielika, gągola, kanię rudą. Jeden gatunek, a mianowicie - wilk - pojawiający się tutaj sporadycznie należy do grupy taksonów szczególnie zagrożonych wyginięciem.

Wyjątkowo cennym fragmentem Parku jest XIX wieczny park podworski (wpisany na listę UNESCO) o założeniach krajobrazowych zlokalizowanych w miejscowości Łęknica, wzdłuż doliny Nysy Łużyckiej. Został on skomponowany w latach 1815-1844 na wzór angielski na życzenie ówczesnego właściciela tych ziem - księcia Hermana von Pückler - Muskau.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki „Łuk Mużakowa" zajmuje powierzchnię 1780,62 ha.

Tu znajdziesz wszelkie informacje o parkach krajobrazowych woj.lubuskiego (link)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VII BIEG WILKA ZA NAMI

VII BIEG WILKA ZA NAMI

W dniu 6 lipca 2024 r. na terenie Nadleśnictwa Wymiarki odbyła się VII edycja Biegu Wilka. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza przyciągnęła wielu entuzjastów biegania. Trasa była piękna ale i również wymagająca za sprawą bardzo wysokiej temperatury. 

Nadleśnictwo Wymiarki było współorganizatorem i jednym z partnerów biegu. Zawodnicy rywalizowali na dystansie 5 km oraz 10 km. Nowością w tym roku był Leśny Marsz Nordic Walking. Dodatkowo zorganizowany został bieg charytatywny „bieg wilczka” na dystansie około 2,0 km, z którego dochód przekazano dla syna Jacka Kaiser leśniczego Leśnictwa Chwalim w Nadleśnictwa Babimost. Łącznie podczas całej akcji charytatywnej udało się zebrać 8 790 zł. Bieg Wilka otwierał trwające dwa dni obchody święta miasta Gozdnica. Na stracie biegu głównego pojawiło sie 182 biegaczy w tym również biegacze z przygranicznych miejscowości Forst oraz Cottbus.

Start biegu głównego foto. J. Kazimir

Leśny Marsz Nordic Walking na dystansie 5 km. Najstarsza uczestniczka miała 73 lata!! Gratulujemy!! foto. J.Kazimir

Wśród zawodników znaleźli się również pracownicy Lasów Państwowych:

  • Adriana Matusiak- Nadleśnictwo Zielona Góra
  • Artur Krasuski- Nadleśnictwo Węgliniec
  • Bartłomiej Michalski- Nadleśnictwo Lipinki

Na zdjęciu zwycięzcy kategorii pracowników LP A.Matusiak oraz B. Michalski foto. A Żyworonek

W Leśnej Osadzie Nadleśnictwa Wymiarki, Lipinki oraz PZŁ Zielona Góra czekały gry i zagadki przyrodnicze oraz sportowe zabawy dla najmłodszych.

 

Ekipa Nadleśnictwa Wymiarki foto. J.Kazimir

Nie zabrakło również stoiska oraz degustacji produktów marki „Dobre z lasu”, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Promowane produkty spożywcze tej marki pochodzą głównie z lasu, co sprawia, że należą do niezwykle wyjątkowych, cennych odżywczo oraz bardzo zdrowych.

 

Stoisko "Dobre z Lasu" foto.J.Kazimir

Wszystkim osobom i instytucjom wspierającym VII edycję Biegu Wilka oraz akcję charytatywną dla Wojtka składamy serdeczne podziękowania, natomiast zawodnikom gratulujemy ukończenia biegu.