Wydawca treści Wydawca treści

park krajobrazowy

Park Krajobrazowy " Łuk Mużakowa" - jest najmłodszym Parkiem utworzonym w 2001 roku, powierzchnia Parku wznosi 18 200 ha.

Został utworzony przede wszystkim ze względu na ukształtowanie terenu w postaci wielkiej moreny czołowej o kształcie podkowy, stąd nazwa. Według badań geologów niemieckich jest to największy tego typu twór na świecie.

Flora roślin naczyniowych Parku liczy 591 gatunków. Do szczególnie interesujących należą rośliny, które osiągają tu wschodnią granicę zasięgu - m.in. selery węzłobaldachowe - jedyne stanowisko w Polsce, czy Wrzosiec bagienny (Erica tetralix).

Stwierdzono tutaj 146 gatunków ptaków w tym: bąka, rybołowa, bielika, gągola, kanię rudą. Jeden gatunek, a mianowicie - wilk - pojawiający się tutaj sporadycznie należy do grupy taksonów szczególnie zagrożonych wyginięciem.

Wyjątkowo cennym fragmentem Parku jest XIX wieczny park podworski (wpisany na listę UNESCO) o założeniach krajobrazowych zlokalizowanych w miejscowości Łęknica, wzdłuż doliny Nysy Łużyckiej. Został on skomponowany w latach 1815-1844 na wzór angielski na życzenie ówczesnego właściciela tych ziem - księcia Hermana von Pückler - Muskau.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki „Łuk Mużakowa" zajmuje powierzchnię 1781 ha.

Tu znajdziesz wszelkie informacje o parkach krajobrazowych woj.lubuskiego http://bip.gorzow.rdos.gov.pl/rejestr-form-ochrony-przyrody


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zagrali w parku

Zagrali w parku

W dniach 14-16 czerwca w parku przy siedzibie Nadleśnictwie odbyła się IV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów, Śpiewaków i Kapel Ludowych „Na Przydrożku”.

Na festiwalowej scenie wystąpiło ponad 400 osób – artystów, tancerzy i muzyków. Występy zgromadziły liczną publiczność, która niejednokrotnie dała się porwać do tańca i wspólnego śpiewu.

Występom konkursowym towarzyszyły warsztaty rękodzieła, nauka strzelania z łuku oraz wiele innych ciekawych atrakcji, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

W leśnej osadzie

Uczestnicy imprezy chętnie odwiedzali stoisko Nadleśnictwa Wymiarki, gdzie zarówno starsi i młodsi mogli spróbować swoich sił w quizach i zabawach o leśnej tematyce i zdobywać Indeks Przyjaciela Przyrody. Wśród dzieci dużym zainteresowaniem cieszyła się naturalna ścieżka sensoryczna, gdzie na własnej skórze mogli poczuć las i poćwiczyć sprawność motoryczną, równowagę, koordynację ruchową, percepcję wzrokową oraz planowanie ruchu. Pomagaliśmy w rozwiązywaniu zagadek, z którymi przychodzili do nas wyjątkowi goście z całej Polski. Nie zabrakło także ciekawych rozmów nie tylko o lesie.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku festiwal znowu zawita do parku.

Dziękujemy wszystkim za fajnie spędzony czas!